Потврден распоредот за ЛШ, Вардар трипати домаќин во првите четири кола

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го потврди распоредот за Лигата на шампионите во новата натпреварувачка сезона 2021/2022.

Вардар 1961 трипати ќе биде домаќин во првите четири кола во рамките од групата „А“ каде што се и Пик Сегед, Кил, Алборг, Мешков Брест, Монпелје, ППД Загреб и Елверум.

Во новата сезона во групната фаза од ЛШ „црвено-црните“ ќе тргнат со гостување во Норвешка кај Елверум, и со домашен меч со истиот противник ќе го завршат првиот дел од сезоната, само на домашен терен.

ЕХФ ги објави термините за мечевите од ЛШ, и сега клубовите треба да потврдат во кој термин ќе играат и кој датум.

Лига на шампиони
Распоред на Вардар 1961 во групната фаза

1 коло, 15/16.09, Елверум – Вардар

2 коло, 22/23.09, Вардар – Мешков Брест

3 коло, 29/30.09, Вардар – Алборг

4 коло, 13/14.10, Вардар – Монпелје

5 коло, 20/21.10, Алборг – Вардар

6 коло, 27/28.10, Вардар – Кил

7 коло, 17/18.11, ПИК Сегед – Вардар

8 коло, 24/25.11, Вардар – ПИК Сегед

9 коло, 01/02.12, Кил – Вардар

10 коло, 08/09.12, Загреб – Вардар

11 коло, 16/17.02, Монпелје – Вардар

12 коло, 23/24.02, Вардар – Загреб

13 коло, 02/03.03, Мешков Брест – Вардар

14 коло, 09/10.03, Вардар – Елверум

Видео на денот