„Последните случувања Израел-Косово, почеток на една нова ера“

Трамп го стори она што другите не успеаја да го сторат 20 години

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху изрази оптимизам дека Косово и Израел ќе постигнат многу со заедничка работа во писмо кое го испрати до косовскиот народот.

Тој писмото го испрати по повод манифестацијата за еврејската нова година Рош Хашана во Приштина.

„Во оваа Нова година ја подавам раката на пријателство кон народот на Косово. Неодамнешните случувања меѓу Израел и Косово може да бидат почеток на новата ера од која ќе имаат корист народите од двете земји. Јас сум оптимист дека можеме да постигнеме многу со заедничка работа и моја искрена надеж е дека ова ќе го реализираме“, напиша тој во своето писмо.

Нетанјаху во писмото се заблагодари и на посветеноста на косовските Евреи.

Прочитајте и...  Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални"

Претседателот на Косово, Хашим Тачи на манифестацијата изјави дека е чест за Косово што овој празник се слави на Косово со долгоочекуваната вест за признавање од страна на државата Израел.

Тој истакна дека историското пријателство меѓу двата народа од ден на ден се зајакнува и дека се гради посебен мост за комуникација од кој Косово и Израел.

„Овој голем настан го одбележуваме со историски момент за двете земји. Ќе имаме повеќе функционални авиокомпании, има безбедносен карактер, ќе бидеме заедно во борбата против тероризмот. Признавањето на Израел е од стратешко значење, ќе го зајакне Косово и неговата улога како силна меѓународна субјективност. Ова меѓусебно признавање се случи во Белата куќа“, рече косовскиот лидер.

Прочитајте и...  Силна експлозија го потресе Париз (ВИДЕО)

Тој истакна дека во време кога другите беа скептични во врска со работата на американскиот пратеник за дијалог Ричард Гренел, претседателот Доналд Трамп со постигнатиот договор во Белата куќа го стори она што другите не успеаја да го сторат 20 години.

И, поранешниот премиер Албин Курти истакна дека признавањето од Израел е првиот чекор на пријателството.

„На овој празник, од се срце им посакуваме белина на нашите еврејски сонародници. Признавањето на државата ќе биде само првиот чекор на пријателството. За време на Втората светска војна, се памети помошта на Косовците за Евреите, но и за време на последната војна во Косово, еврејскиот народ ги отвори вратите за сите бегалци. Поврзете се спогодбено едни со други. Косово го нуди своето отворено срце за унапредување на пријателството, рече Курти.

Прочитајте и...  Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Прочитај повеќе

Адеми на став: Наставата треба да биде со физичко присуство

Слободен печат

Бајден: Ако Трамп загуби и одбие да се повлече, ќе има реакција од Американците

Слободен печат

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен печат

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат