Tag : бенјамин нетанјаху

Вести Свет Слајдер

Илјадници демонстранти и синоќа излегоа на протести против Нетанјаху

Слободен печат
Илјадници демонстранти и синоќа се собраа пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху барајќи негова оставка. Синоќешните демонстрации во Ерусалим, на кои според светските агенции, се собрале десетици илјади...
Вести Свет

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат
Илјадници Израелци денеска протестираа во Тел Авив против планот на премиерот Бенјамин Нетанјаху за анексија на делови од окупираниот Западен Брег, на кои претендираат Палестинците....
Вести Свет

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат
Израел нема да пропушти историска можност да го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег. Тоа го изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, нарекувајќи...
Вести Свет Слајдер

„Човек обвинет за кривични дела не е наш премиер“ – Противниците на Нетанјаху се собраа пред неговата резиденција

Слободен печат
Пред судењето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, обвинет за корупција, повеќе од 250 негови приврзаници протестираа пред судот во Ерусалим, додека неговите противници демонстрираа пред...
Вести Свет

Помпео во вонредна посета на Израел

Слободен печат
Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, пристигна во вонредна посета на Израел каде со премиерот Бенјамин Нетанјаху ќе разговара за прашањата поврзани со анексијата на териториите...
Вести Свет

Со поддршка на САД, Нетанјаху може да анектира делови од Западен Брег

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека е уверен оти летово, со поддршка на САД ќе може да анектира поголеми делови од Западен Брег. Тој...
Вести Свет

Ганц и Нетанјаху формираа Влада на национално единство

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговиот противкландидат на изборите Бени Ганц синоќа објавија дека формирале Влада на национално единство, со што е прекината најдолгата политичка...
Вести Свет

Главниот ривал на Нетанјаху е избран за претседател на Парламентот во Израел

Слободен печат
Главниот ривал на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц денеска е избран за претседател на Парламентот. Со само делумна поддршка од партијата Сино бело и...
Вести Свет

Ганц и Либерман заеднички ќе му се спротистават на Нетанјаху

МИА Агенција
Израелскиот опозициски лидер Бени Ганц изјави дека со десничарската партија на Авигдор Либерман договорил соработка заради формирање нова влада по минатонеделните предвремени парламентарни избори. Либерман...
Вести Свет

Џонсон не е загрижен од коронавирусот: Јас се ракувам

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денес изјави дека коронавирусот нема да го спречи да се ракува со луѓето. Тој неодамна дури и рече дека, за време...