Tag : Хашим Тачи

Вести Регион

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Слободен печат
Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека веројатноста дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде...
Вести Регион

Тачи најави оставка ако се покрене обвинение од Хашкиот суд за злосторставата на Косово

МИА Агенција
 Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека во моментот кога Специјализираните комори за Косово, односно Меѓународниот суд за воени злосоторства во Косово, ќе го потврдат обвинението...
Вести Регион Слајдер

Гренел на Косово доби орден од Тачи и изрази поддршка на договорот и на народот (ВИДЕО)

Слободен печат
Специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот на Косово и Србија, Ричард Гренел изјави вечерва во Приштина дека посетата на високата делегација на неговата...
Вести Регион Слајдер

Тачи по средбата со Ердоган: Косово и Турција дополнително ќе го зајакнат стратешкото партнерство (ФОТО)

Косовскиот претседател Хашим Тачи по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Истанбул рече дека двете земји имаат пријателски односи и понатаму ќе го...
Вести Регион Слајдер

Хашим Тачи на Трамп му го додели највисокиот државен орден и го поканува да го посети Косово

Илинка Иљоска
Во знак на благодарност за неговиот придонес кон слободата на Косово, зајакнување на мирот и стабилноста во регионот, Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи му...
Вести Регион

Самоопределување обвинува: Едностраните заложби на нелегитимниот премиер

Илинка Иљоска
Само неколку минути пред почетокот на седницата на која премиерот на Косово, Авдула Хоти, ќе поднесе извештај пред пратениците на Собранието на Косово во врска...
Некатегоризирано Регион

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска
Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог Мирослав Лајчак соопшти дека на утрешниот состанок во Брисел меѓу косовската и српската страна, со европско посредување, тема...
Вести Регион

Тачи бара од косовското Собрание да му забрани на Хоти да преговара за Заедницата на српски општини

МИА Агенција
Косовскиот претседател Хашим Тачи побара од републичкото Собрание итно да усвои резолуција со која ќе му се забрани на премиерот Авдулах Хоти да преговара за...
Вести Регион

„Последните случувања Израел-Косово, почеток на една нова ера“

Илинка Иљоска
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху изрази оптимизам дека Косово и Израел ќе постигнат многу со заедничка работа во писмо кое го испрати до косовскиот народот....
Вести Регион Слајдер

Тачи: Меѓусебно признавање на Косово-Србија може да се случи само во Белата куќа

Илинка Иљоска
Косовскиот претседателот Хашим Тачи изрази уверување дека сега по постигнатиот договор за економска нормализација на односите следува меѓусебното признавање меѓу државите Косово и Србија. Тој...