Хашим Тачи Archives - Слободен печат

Tag : Хашим Тачи

Вести Регион

Тачи ќе соработува со Курти за приближување на Косово кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат
Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека од мандатарот на новата влада во Приштина очекува наскоро да ја заврши својата работа. Тој во Давос рече дека...
Вести Регион

Вокер се сретна со Тачи, побара што побрзо да се формира новата влада во Косово

Поранешниот шеф на Мисијата на ОБСЕ на Косово, Вилијам Вокер, имаше средба со претседателот на Косово, Хашим Тачи. По средбата, Вокер повика на формирање на...
Вести Регион

Тачи за Курти: Ако не е подготвен, негово право е да одбие да формира влада во Косово

Слободен печат
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека адресата за решавање на кризата во која се наоѓа земјата е кај победничката партија на изборите, Движењето Самоопределување....
Вести Регион

Тачи е убеден дека Косово и Албанија ги очекува заедничка иднина без граници

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи е убеден дека Косово и Албанија многу наскоро ќе имаат заедничка иднина без граници, јави дописникот на МИА од Приштина. Обраќајќи...
Вести Регион

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат
Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај ќе мора да се појави во судот во Хаг, откако адвокатот Арианит Коци го повикал како сведок во случајот...
Вести Регион

Тачи: Подготвени сме да ја отстраниме границата со Албанија

Слободен печат
Претседателот на Косово, Хашим Тачи во своето новогодишно обраќање меѓу темите за кои што зборуваше беше и балканскиот “мал Шенген“. Тачи рече дека на првата...
Вести Регион

Курти по трет пат го одби Тачи, му предлага средба на 6 јануари

Слободен печат
Во текот на денешниот ден, претседателот на Косово, Хашим Тачи го повика лидерот на Самоопределување, Албин Курти на средба за да му го додели мандатот...
Вести Регион

Тачи нема да оди во Тирана бидејќи Србија не го признава Косово

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска повторно истакна дека нема да учествува на средбата во Тирана, бидејќи Србија не ја признава независноста на Косово. Тој на...
Вести Планета

Хашим Тачи од Берлин: Европската Унија да покаже јасна визија за Западен Балкан

Слободен печат
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денес од Берлин истакна дека ја искористил можноста да зборува за неправдите направени од страна на Европската Унија кон Косово...
Вести Регион

Можно е Специјалниот суд да го повика и Хашим Тачи на сослушување

Слободен печат
Директорот на Центарот за хуманитарно право во Приштина, Беким Бљакај, изјави дека почетокот на работата на Специјалниот суд, и покрај предрасудите за него, може да...