Албин Курти Archives - Слободен печат

Tag : Албин Курти

Вести Регион

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат
Лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти, зборуваше за преговорите со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и за евентуалниот договор за формирање влада. Курти за „Клан...
Вести Регион

Мустафа: Следната средба со Курти ќе биде одлучувачка за новата влада

Слободен печат
Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа денеска изјави дека неговата партија нема да го разгледа предлогот на Движењето Самоопределување, и даде до знаење...
Вести Регион

Вилијам Вокер „ја составува“ владата во Косово?

Слободен Печат
Некогашниот шеф на верификаторската мисија на ОЕБС, Вилијам Вокер денеска се појави во седиштето на Демократскиот сојуз на Косово во Приштина. Според албанските медиуми, неговата...
Вести Регион

Блерим Река предложен за министер за надворешни работи на Косово

Лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти изјави дека денеска ќе се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, за да го добие мандатот за формирање...
Вести Регион

Курти по трет пат го одби Тачи, му предлага средба на 6 јануари

Слободен печат
Во текот на денешниот ден, претседателот на Косово, Хашим Тачи го повика лидерот на Самоопределување, Албин Курти на средба за да му го додели мандатот...
Вести Регион

Кандидат за пратеник во косовското собрание: Курти или треба да го напушти Косово или ќе биде убиен

Слободен печат
Членот на Социјадемократскта инцијатива на Фатмир Лимај, и кандидат за пратеник во косовското собрание, Хаџи Хоти, објави статус на Фејсбук, кој што предизвика многу реакции....
Вести Регион

Курти: Договорот за коалиција со Демократскиот сојуз е потребен за граѓаните

Слободен печат
Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да биде нов премиер на Косово откако неговата партија победи на октомвриските парламентарни избори, смета...
Вести Регион

По ЕУ, и амбасадите на Велика Британија и САД бараат формирање на нова косовска влада

Слободен печат
Амбасадата на САД и онаа на Обединетото Кралство во Приштина се придружија на денешното барање на мисијата на Европската унија (ЕУ) во Косово, упатено до...
Вести Регион

Курти ги чека одлуките од Генералното собрание на Демократскиот сојуз за да преземе следни чекори

Слободен печат
Претседателот на движењето Самоопределување, Албин Курти изјави дека не треба да има средби со Демократскиот сојуз на Косово, во моменти кога таа партија има свикано...
Вести Регион

Албин Курти вети дека ќе се сретне со Српската листа и дека ќе го почитува Уставот

Слободен печат
Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти најави дека ќе се сретне со претставниците на Српска листа и ќе разговара со нив за исполнувањето на уставната...