Tag : Албин Курти

Вести Регион

Тачи денес ги почнува консултациите за формирање нова влада на Косово, првата средба со Курти

Слободен печат
Претседателот на Косово Хашим Тачи ги почнува денеска консултативните средби со лидерите на парламентарните политички партии, откако на 23 март Собранието му изгласа недоверба на...
Вести Регион

Курти нема да оди кај Тачи на консултации за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција
 Лидерот на  партијата Движење Самоопределување (ВВ) и премиер во оставка на Косово Албин Курти нема да одговори на поканата од претседателот на државата Хашим Тачи...
Вести Регион

Гренел: Курти ме погледна во очи и рече дека ќе ја отстрани таксата за српските производи

Слободен печат
Специјалниот преставник на претседателот на САД за разговорите помеѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, во интервју за косовската телевизија Т7, изјави дека премиерот на Косово,...
Вести Регион Слајдер

Ајдини: Курти изјави дека зад неговото уривање стои Тачи, заедно со Гренел и Вучиќ, кои инсистираат за размена на територии

Слободен печат
Состојбата во Косово будно се следи во целиот регион. Покрај здравствена кај нашиот сосед се создава и политичка криза. Албин Курти не го преживеа гласањето...
Вести Регион

Стејт департмент: Нема никаков таен план за размена на територии помеѓу Косово и Србија

Слободен печат
Американскиот Стејт департмент објави заедничко соопштение на специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот помеѓу Косово и Србија, Ричард Гренел и Специјалниот претставник за...
Вести Регион

Курти како в.д. премиер го разреши вицепремиерот Хоти

Миа Агенција
Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, недолго откако во Собранието беше изгласана недоверба на неговиот кабинет, го разреши од должноста првиот потпретседател на...
Вести Регион

Министерот за одбрана на Косово го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

МИА Агенција
Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа...
Вести Регион

Косовскиот Парламент утре ќе гласа за доверба на владата на Курти

Слободен печат
Вонредната седница на косовскиот Парламент на која ќе се гласа за доверба на владата на Албин Курти ќе биде одржана утре во 11 часот. Приштински...
Вести Регион

Тачи не се согласува со одлуката на Курти, ги повика граѓаните да не прифатат ограничување на движењето

Слободен печат
Претседателот на Косово Хашим Тачи се спротивстави на синоќешната одлука на владата на премиерот Албин Курти за ограничување на движењето на граѓаните поради епидемијата на...
Вести Регион

Албин Курти негативен на тестот за коронавирус, 20 лица заразени во Косово

Слободен печат
Премиерот на Косово, Албин Курти и неговата екипа се тестираа за коронавиурсот и резултатите се негативни. Веста за „Телграфи“ ја потврди потпаролот на косовската влада,...