Поранешната на Безос не ги штеди парите добиени од разводот: Досега донирала 9,2 милијарди долари

Џеф Безос/Мекензи Скот
Џеф Безос и Мекензи Скот/Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Поранешната сопруга на Џеф Безос, Мекензи Скот (51) донирала 281 милион долари на американскиот клуб „Момчиња и девојки“. Тоа е најголемата донација што таа организација ја добила за воннаставни активности во своето 160-годишно постоење.

Скот 256 милиони долари насочила на 62 филијали на клубот низ Америка, додека преостанатите 25 милиони долари ги донира во седиштето на Атланта, пишува „Дејли мејл“.

„Ваквите подароци се ретки и имаат неверојатно влијание“, рекол претседателот и извршен директор на клубот Џим Кларк. Активностите на клубот вклучуваат 4,3 милиони деца на 4.700 локации низ земјата.

Ова е најголемата поединечна донација што Скот ја направил. По разводот од Безос во кој доби 42,5 милијарди долари, донирала вкупно 9,2 милијарди долари, пренесува магазинот „Богатство“.

Скот повеќе не ги објавува своите донации, а претходно оваа недела донирала 20 милиони долари на медицинскиот колеџ Мехари во Нешвил, Тенеси. Само минатиот месец таа дала околу 250 милиони долари, од кои 50 милиони долари отишле во Националниот младински совет 4-Х, земјоделска организација фокусирана на младите која се занимава со земјоделство, а се грижи за шест милиони деца во САД.

Таа донирала 133,5 милиони долари на непрофитната училишна организација на заедницата, која помага да се задржат ризичните деца во училиштата.

„Водечки едукатори“, уште една образовна непрофитна организација, добила од неа 10 милиони долари за професионален развој на наставниците во САД. Донации добиле и две организации кои се борат против зависности. Две групи кои се занимаваат со репродуктивни права, Институтот Гутмахер и Колаборатив за родова + репродуктивна еднаквост, добиле 15 милиони, односно 25 милиони долари, соодветно.

Националниот совет за стареење, непрофитна организација специјализирана за правата за пензионирање, добила 8 милиони долари, додека Фондацијата Џед, непрофитна организација за ментално здравје, добила 15 милиони долари.

Само во декември, Скот донирала 4,1 милијарда долари на 384 организации.

За помалку од две години од разводот со Безос, Скот донирала 9,2 милијарди долари, шест пати повеќе од она што го донирал нејзиниот поранешен сопруг во својот живот. Неговото богатство се проценува на 188 милијарди долари.

Иако јавно рече дека ќе донира 13 милијарди во добротворни цели, „Форбс“ процени дека досега издвоил само 1,5 милијарди долари, а остатокот би требало да го донира во наредните години.
Скот во декември изјавила дека повеќе нема да ги објавува своите донации и стои на тој став.

Од клубот „Момчиња и девојки“ нејзиниот подарок го опишале како великодушен.

Видео на денот