4 C
Скопје

Tag : Џеф Безос

Вести Забава Магазин Слајдер

Повеќе не е најбогат човек на светот: Илон Маск загуби 15 милијарди долари

Слободен печат
Илон Маск повеќе не е најбогат човек на светот по неодамнешниот пад на цената на акциите на компанијата „Тесла“ која е главен извор на неговата...
Вести Свет

Џеф Безос се повлекува од функцијата главен извршен директор на Амазон

Слободен печат
Џеф Безос, кој го основа Амазон и го претвори во гигант во онлајн трговијата, се повлекува од функцијата главен извршен директор по речиси 30 години...
Вести Економија

Џеф Безос го отстапи кормилото на Амазон

Слободен печат
Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, ќе се повлече од функцијата подоцна оваа година, предавајќи го кормилото на врвниот извршен директор на компанијата Енди Џеси,...
Вести Свет Слајдер

Оксфам: Десетте најбогати луѓе би можеле да купат вакцини за сите

Слободен печат
Десетте најбогати луѓе на светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација Оксфам. Нивното...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Таа е најбогатата жена на планетата: По разводот со Џеф Безос ги надмина сите други жени по богатството

Слободен печат
Писателката и филантроп Мекензи Скот стана најбогатата жена на светот. Со богатство од дури 68 милијарди долари ја претекна и челничката на „Лореал“, Франсоа Бетенкур...
Вести Економија

Како би изгледало богатството на Безос од 200 милијарди долари во банкноти од по еден долар?

Слободен печат
Популарниот американски астрофизичар, Нил де Грас Тајсон на интересен начин опиша колку е навистина богат сопственикот на Амазон, Џеф Безос. „Никој не ме праша ова,...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Најбогатиот човек на планетата ужива тука: Ѕирнете во имотот вреден 195 милиони долари! (ВИДЕО)

Слободен печат
Погледнете во најскапиот имот во Калифорнија… Неверојатниот имот со огромна вила изградена од поранешниот сопственик на „Ворнер брадерс“ , која, наводно, пред неколку месеци била купена...
Вести Свет

Поранешната сопруга на Безос донира 1,7 милијарди долари во хуманитарни цели

Слободен печат
Меккензи Скот, поранешната сопруга на милијардерот Џеф Безос, ќе донира 1,7 милијарди долари во хуманитарни цели. Парите одат на сметка на организации што се борат...
Вести Свет

Безос го надмина сопствениот рекорд во богатство

Слободен печат
Богатството на основачот на Амазон, Џеф Безос, порасна на скоро 172 милијарди долари, што според индексот на милијардери на „Блумберг”, е нов рекорд кога станува...
Вести Свет Слајдер

Демонстранти донесоа гилотина пред куќата на шефот на Амазон, Џеф Безос (ВИДЕО)

Слободен печат
Активисти кои протестираат пред куќата на основачот и извршен директор на „Амазон” Џеф Безос во Вашингтон, барајќи забрана за работата на неговата корпорација, донесоа гилотина...