Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Станува збор за поранешен македонски и југословенски репрезентативец, учесник на европски и светски шампионати, еден од најуспешните во борењето.

Поранешниот македонски борач, а сега селектор на нашата репрезентација во грчко-римски стил, Љубиша Пешко се бори против коронавирусот.

Оваа информација ја потврдија од Ветераните борачи на Македонија на својата фејсбук страница:

– Короната удри и по најсилните. Да дадеме поддршка на нашиот колега, борач и тренер, Љубиша Пешко.

Тој е прв позитивен од Ковид-19 меѓу спортистите, тренерите од нашата држава.

Ова е негова нова голема борба, од болничкиот кревет порача со кренат палец дека нема предавање и оди на победа.

Станува збор за поранешен македонски и југословенски репрезентативец, еден од најуспешните во овој спорт.

Своевремено учествуваше на европските и светски шампионати во категоријата до 74 кг. Беше дел од Спартак Руен (Кочани) и Бучим Јака (Радовиш), а исто така соработуваше и со боречкиот клуб Вардар.

Прочитајте и...  Сакраменто Кингс испрати алармантна порака

Прочитај повеќе

Сакраменто Кингс испрати алармантна порака

Слободен печат

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

МЗТ Скопје со покана за настап во АБА лигата!?

Слободен печат

Гасперини беше заразен пред натпреварот со Валенсија

Слободен печат

Фудбалска „треска“: 110 натпревари во 39 дена

Слободен печат

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат

Баерн има неверојатна генерација, со Сане и Хаверц ќе владее во Европа

Слободен печат

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен печат

Баерн гази во Бундеслигата, Левандовски руши рекорди (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен печат