Поради инфекција, Пеле останува во болница

Пеле беше опериран од тумор на дебелото црево/ фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Бразилската фудбалска легенда, Едсон Арантес до Насименто Пеле, има уринарна инфекција поради што ќе мора да остане во болница.

Минатиот септември на Пеле му беше отстранет тумор на дебелото црево и оттогаш редовно оди на хемотерапија, а во болницата „Алберт Ајнштајн“ во Сау Пауло пристигна на 13 февруари.

„За време на рутинските прегледи забележана е присутност на уринарна инфекција и поради тоа Пеле ќе мора да остане во болница. Неговата состојба е стабилна и ќе биде отпуштен во наредните неколку дена“, стои во соопштението на болницата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pelé (@pele)

 

Видео на денот