Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Челниците на лигата планираат да им забранат на тренерите постари од 60 години да ги предводат своите екипи.

Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер ја најави можноста за донесување на вакво правило, откако вчера беше одлучено дека сезоната ќе продолжи на 31. јули со 22 екипи наместо 30.

– Ќе мора да работиме на протоколот и да, можно е да им забраниме на постатите тренери да седат на клупата на своите екипи – наведува Силвер.

Адам Силвер/twitter/Chicago Sun-Times

Според комесарот на НБА лигата, идејата со ваквата можна одлука е да се заштитат постарите тренери од коронавирус. Но, Силвер вели дека ова не е конечна одлука и дека може да се најде некое компромисно решение.

– Можеби ќе можат да бидат со своите екипи во соблекувалните и слично. Не сакаме да бидат во близина на играчите кога ќе започнат натпреварите. Сакаме да ги заштитиме – додава Силвер.

Прочитајте и...  Валенсија се распаѓа, а ќерката на сопственикот ги понижи навивачите: Можеме да правиме што сакаме со клубот

Ова значи дека пет тренери нема да бидат во можност да ги водат своите екипи во Орландо, најпознат помеѓу нив е освојувачот на пет шампионски титули со Сан Антонио, Грег Попович (71 година).

Покрај Попович во ризичната категорија се уште и Мајк Дантони (Хјустон, 69 години), Тери Стотс (Портланд, 62), Рик Карлајл (Далас, 60) и Алвин Џентри (Њу Орлеанс, 65).

– Ова нема никаква смисла… Како да ја водам екипата? Дали се сигурни дали сите помлади од 60 години се здрави – вели Џентри.

Прочитај повеќе

Реал со пенал до плус четири пред Барселона (ВИДЕО))

Слободен печат

Несторовски стрелаше за Удинезе во триумфот над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити го понижи новиот шампион, го испрати Ливерпул со четири гола во мрежата

Слободен печат

Сане и официјално фудбалер на Баерн до 2025 година

Слободен печат

Наполи немоќен против Аталанта, Елмас остана на клупата (ВИДЕО)

Слободен печат

Граѓаните ја покажаа класата, шампионски шпалир за Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Елмас добива нови соиграчи вредни 105 милиони евра

Слободен печат

Фенербахче замената за Обрадовиќ ја најде во Србија, Кокошков нов тренер

Слободен печат

Белград на нозе: Кошаркарот кој си замина од Партизан потпиша за Црвена звезда

Слободен печат

Барселона и Јувентус не завршија со бизнисот, подготвуваат нова спектакуларна замена

Слободен печат

Лазаров најави пензија: Оваа сезона ми е последна во кариерата

Слободен печат

Славната Ла Масија станува само мит, децата на Реал продадени за четири пати повеќе од тие на Барселона

Слободен печат