ПОЛИТИКА ВО СПОРТОТ, руска тенисерка не доби виза за САД – Слободен печат
ОстанатoСпорт

ПОЛИТИКА ВО СПОРТОТ, руска тенисерка не доби виза за САД

Светлана Кузњецова нема да може да ја брани титулата на турнирот во Вашингтон.

Политиката замеша прсти во спортот, откако на руската тенисерка која има триумф на УС Опен не и беше издадена виза за САД. Светлана Кузњецова мораше да го откаже настапот на турнирот во Вашингтон откако и по неколку недели чекање сè уште нема одговор на нејзиното барање за добивање виза за САД.

Таа на социјалните мрежи и официјално објави дека се повлекува од турнирот во Вашингтон каде требаше да ја брани титулата освоена минатата година.

„За жал морам да го откажам настапот на турнирот во Вашингтон поради проблеми со добивањето виза за САД. Сакам да им се извинам на сите кои ме очекуваа на турнирот. Никогаш во животот не сум доживеала нешто слично како ова, и се надевам дека еден ден повторно ќе добијам виза и ќе настапувам на турнирите во САД“, напиша Кузњецова на својот профил на Твитер.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close