Полицајците го блокираат Скопје: Бараат да им се врати достоинството

Независниот полициски синдикат денеска излезе на мирен протест во Скопје, со цел да упати апел да се врати достоинството на полицајците.

Во знак на револт, синдикатот блокира повеќе улици. Прво, припадниците на Независниот полициски синдикат, 15 минути ја блокираа крстосницата кај МТВ, а потоа се упатија кон ССМ. Следна локација е крстосницата кај зградата на Европската Унија и на крајот демонстрантите ќе ги вклучат сирените од автомобилите пред зградата на МВР.

Едно од главните барања на Независниот синдикат е донесување на колективни договори и покачување на платите за 25 отсто.

 

Прочитајте и...  Рекорд на дневен број на новозаразени во Индија: Над 20.000 случаи за само 24 часа

Прочитај повеќе

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат

Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Слободен печат

За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Слободен печат