Почнува доделувањето на Нобеловите награди

Фото: Архива на „Слободен печат“

Овогодинешната сезона на Нобеловите награди започнува во понеделник со објавување на наградата за медицина, првата од шесте категории.

Нобеловиот комитет на Институтот Каролинска во Стокхолм околу 11:30 часот треба да го именува добитникот или добитниците на наградата за медицина. Во минатото, имало многу случаи на доделување на неколку научници во иста година, на пример оние кои работат во исто поле на медицински истражувања. Од првата награда во 1901 година, вкупно 225 луѓе ја добиле Нобеловата награда за медицина.

Сепак, минатата година наградата отиде во рацете на еден лауреат: шведскиот генетичар Сванте Пабо беше награден за неговите револуционерни откритија за човечката еволуција.

Сезоната на Нобеловата награда го следи истиот модел секоја година: по категоријата медицина, објавувањето на наградите за физика и хемија се закажани за вторник и среда, а потоа и Нобеловата награда за литература во четврток.

Петок го носи изборот на овогодинешната Нобелова награда за мир – единствената награда од серијата која не се најавува во Стокхолм, туку во норвешката престолнина Осло. Конечно, назад во шведскиот главен град, идниот понеделник ќе биде објавена Нобеловата награда за економски науки.

Нобеловите награди беа иницирани со волјата на пронаоѓачот на динамитот и донатор Алфред Нобел (1833 – 1896). Тие се наменети да им оддадат почит на оние кои беа од најголема корист за човештвото во секоја категорија во текот на претходната година. Наградите традиционално се доделуваат на церемонија на 10 декември, годишнината од смртта на Нобел.

Оваа година, Нобеловата фондација ја зголеми паричната награда по категорија за еден милион шведски круни на 11 милиони круни (950.000 евра).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот