-8 C
Скопје

Почина легендата на српскиот фудбал, Илија Петковиќ

Легендарниот тренер почина на 75-годишна возраст.

Петковиќ во последните неколку дена беше во болница во Белград и беше на респиратор. На легендарниот тренер му пукнал чирот на дванаесетпалачното црево додека бил сам во својот дом поради што изгубил голема количина на крв, а во болница е утврдено дека тој е позитивен и на коронавирус.

Илија Петковиќ ќе остане запомнет како еден од надобрите фудбалери во историјата во регионот, кој во тренерската кариера беше селектор и Југославија, а потоа и на Србија и Црна Гора.

Петковиќ е роден на 22. септември 1945 година во Книн, а најголемиот дел од играчката кариера ја помина во ОК Београд.
Тренерската кариера ја започна токму во ОФК Београд, а последен ангажман му беше како селектор на младата репрезентација на Србија.

Прочитајте и...  „Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Поврзани вести

ВИДЕО: Харден и Дурент режираа спектакуларна победа над Јанис и Милвоки

Слободен печат

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ, човек за кого нема граници!

Слободен печат

Митревски: Да продолжиме во ваков ритам и на наредните три мечеви!

Слободен печат

Евролига: „Кралевите“ на колена, фантастичната Црвена звезда го освои Мадрид!

Слободен печат

Единствени без бодови, ја стартуваме главната фаза против Словенија!

Слободен печат

Николов е новиот „волк“, Македонецот ќе игра за Лече

Слободен печат

Остави Коментар