Пинк наполни 41 година – Уникатна бунтовничка која ги критикуваше колегите и власта, не и недостасуваше храброст ниту да го запроси сопругот (ФОТО)

Фото: Инстаграм

Една од најпопуларните американски пејачки Пинк вчера наполни 41 година…

Американската пејачка Алиша Бет Мур, попозната како Пинк (41) е родена на 8 септември 1979 година и вчера наполни 41 година.

Се прослави како бунтовна тинејџерка со розева коса, а и ден денес важи за една од најдобрите пејачки во светот. Родена е во Пенсилванија и имала тешко детство, бидејќи како дете заболела од астма, а родителите и се развеле пред 10-от роденден.

Фото: Профимедиа

На 14 години започнала да настапува со еден бенд во локалните клубови, се додека една дискографска куќа не ја забележала и и понудила договор.

Првиот музички албум „Can’t Take Me Home” го објави во 2000 година, а со албумот „Misundaztood” ги покори светските музички топ-листи.

Фото: Инстаграм

На врвот од својата кариера јавно ги критикуваше своите колешки Џесика Симпсон, Бритни Спирс и Кристина Агилера во текстовите од своите песни, а тоа наиде на огромна поддршка од публиката.
Ја критикуваше и американската власт, шовинизмот и сексизмот, како и културата која жените ги смета само како сексуални објекти.

Фото: Профимедиа

За време на кариерата насловните страници од магазините ги полнеше и со приватниот живот уште откако го запозна својот сегашен сопруг Кери Харт (45).

Фото: Инстаграм

Парот се запозна во 2001 година на мото-трка на која Кери возеше. Оттогаш се заедно, а во 2003 година на кратко раскинаа.

Фото: Инстаграм

Во 2005 година Пинк му помагаше на своето момче во една трка, а потоа во еден момент подигна табла со натпис „Дали сакаш да се ожениш за мене? Сериозна сум!“. На тој начин пејачката всушност го запроси својот сегашен сопруг.

Фото: Инстаграм

Кери на почетокот не го забележа натписот, па продолжи да вози, но кога сфати што се случува, ја прекина трката со цел да и одговори дека сака да се ожени со неа. Тие се венчаа на почетокот на следната година во Костарика и нивниот брак трае и денес, а заедно добија и две деца.

Фото: Инстаграм
Видео на денот