Tag : власта

Вести Македонија Слајдер

Власта е за избори на 21 јуни, опозицијата е против нивно одржување пред 30 јули

Слободен печат
Техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој е од редовите на СДСМ, смета дека парлементарните избори треба да се одржат за 22 дена по завршувањето на вонредната...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува против законот за ЈО

Слободен печат
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека остануваат на ставот против законот за јавно обвинителство и обвини дека власта со сила наметнува законски решенија...
Колумни

Сликички од галеријата на мракот

Џабир Дерала
Опозицијата има легитимно право да ја лови секоја грешка на власта и да ја критикува. Тоа е смислата на опозицијата во една демократија. Не е...
Вести Македонија

Јанушев: Членови на власта преминаа во Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
Денеска имавме средба со дел од раководството од повеќе политички партии кои што до пред извесно време партиципираа во власта, дел од тие преминуваат во...
Ви Препорачуваме Колумни

Не мора да бидете лојални на власта, но мора да бидете лојални на државата

Ерол Шаќири
Помина прославата на уште еден Илинден кој само ја потврди поделеноста на македонското општество, парадоксално, спротивно од начелата поставени во Манифестот на Крушевската Република на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Власта и опозицијата продолжуваат со разговори за законот за ЈО

Слободен печат
Работните групи на власта и на опозицијата денеска ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус...