Петковиќ: Размислуваме да побараме враќање на 1.000 припадници на српските безбедносни сили на територијата на Косово

принтскрин РТС

Директорот на владината канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, вечерва изјави дека во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, Белград ќе го разгледа враќањето на до 1.000 припадници на српските безбедносни сили на територијата на Косово, како што е предвидено. со член 4 од оваа резолуција и член 6 анекс 2.

„Претседателот Александар Вучиќ досега многупати изјавил дека нема да се повтори ниту „погромот“, ниту „бурата“, врз Србите, но се чини дека многумина, особено на Запад, тоа не го разбраа сериозно“, рече Петковиќ на вонредната прес-конференција. во Владата на Србија.

Петковиќ оцени дека вечерва Аљбин Курти продолжил со „незаконски дејствија насочени кон окупација на северот на Косово“.

„По успешно апсење на вино и ракија, напаѓајќи ги луѓето и семејството Петровиќ, кое поседува винарија во Велика Хоча, Курти и неговата полиција ги малтретираа нашите деца во градинката во Лепосавиќ. Вчера во дворот на градинката имаше КФОР, па се извинија што влегоа во дворот, а денеска повторно залутаа, но овој пат не припадници на КФОР, туку специјални единици на РОСУ“, рече Петковиќ.

Петковиќ изјави дека, според информациите од Белград, повеќе од 300 припадници на полицијата и единицата РОСУ околу 20 часот и 30 минути влегле на северот на Косово во „целосна воена опрема“ и со оклопни возила.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија изјави дека наводната причина за упадот на припадниците на косовската полиција јужно од реката Ибар на север е тоа што „Албанците кои живеат во мешани заедници изјавувале дека се плашат од она што се случува во северниот дел каде живее српско население.”

Доцна вечерва медиумите објавија дека меѓу 200 и 300 припадници на косовската полиција влегле во северниот дел на Косовска Митровица. Белградските медиуми објавија дека станува збор за специјалци, додека Владата на Косово тврди дека станува збор за „редовна полиција“.

Косовската полиција соопшти дека целта на доаѓањето на овие единици е исклучиво „да се заштитат етнички мешаните делови на градот, а по неколкуте поплаки на Албанците од северот дека не се чувствуваат безбедно“.

Видео на денот