Партизан е прв финалист во АБА Суперкупот

фото: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic

Првиот финалист во АБА Суперкупот е Партизан, откако кошаркарите на Жељко Обрадовиќ вечерва во Морача во полуфиналето ја победија Игокеа од Босна и Херцеговина со 91:84.

Партизан ја освои титулата во последното издание на АБА Суперкупот одиграно во 2019 година, па утре (21.00 часот) ќе има можност да го одбрани трофејот.

Смаилагиќ со 15 поени го предводеше белградски Партизан до победата, а Пантер постигна 13.

На другата страна 23 поени реализираше Јеремиќ, поранешниот кошаркар на Морнар погоди седум од 11 тројки.

Противник на српската екипа во финалето ќе биде подобриот од црногорскиот дуел меѓу Будуќност и Студентски центар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот