Партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучуваат за импичмент на Пендаровски

По најавата од страна на членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска за барање импичмент на претседателот Стево Пендаровски, денеска портпаролот на партијата Димче Арсовски, одговорајќи на новинарско прашање, нагласи дека таква одлука ќе се носи допрва во партиските органи.

– Се разгледуваат сите можности и ќе бидат разгледани сите опции на телата и органите во партијата и ќе бидат издискутирани и ние одамна кажавме дека Пендаровски е соучесник на мафијата на Заев, којашто за жал оваа мафија функционира во оваа држава Република Македонија и многу подобро и од најдобрите времиња кога функционирала најголемата мафија во светот “Коза ностра”, изјави Арсовски.

Стојановска, пак, во вчерашното телевизиско гостување нагласи дека моменталните случувања во Собранието во однос на гласањето за петте вонредни состојби прогласени од претседателот Пендаровски се производ на уредбите донесени од Владата, кои, како што вели, биле наменети за други цели и не се надминала економската и здравствената криза во државата.

Прочитајте и...  Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Премиерот Зоран Заев утринава за можноста опозициската партија да побара иницијатива за импичмент, односно одговорност од шефот на државата, кусо одговори дека „ВМРО-ДПМНЕ несериозно ги поставува работите“ и застана во одбрана на претседателот Пендаровски, односно неговите одлуки за прогласување вонредна состојба.

Согласно Уставот одговорност од претседателот се бара доколку тој го прекрши највисокиот правен акт во вршење на својата работа. Без разлика што претседателот се избира на непосредни избори, на предлог на Собранието, Уставниот суд, кој брои девет членови, со две третини од вкупниот број судии носи одлука со која констатира кршењето на Уставот и во тој случај на претседателот на државата му престанува функцијата.

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Маријана Митровска

Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Слободен печат

Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Слободен печат

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Остави Коментар