Tag : Импичмент

Вести Регион

Ќе оди ли Косово на вонредни избори?: Опозицијата најавува собраниска седница за импичмент на владата на Хоти

Слободен печат
Претседателката на партијата Алтернатива, Мимоза Кусари-Лила, која е дел од пратеничката група на најголемата косовска опозициска партија, Движење самоопределување (ВВ), вели дека Собранието наското би...
Вести Регион

Иницијатива за импичмент во бугарското Собрание: Опозицијата со пет аргументи за смена на претседателката

Слободен печат
Бугарската опозиција бара оставка на претседателката на Парламентот, Цвета Карајанчева, јави БГНЕС. Од парламентарната говорница, претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП), Корнелија Нинова порача дека...
Вести Свет

Најава за импичмент на помалку од еден месец до изборите во САД: Демократите ќе се обидат да го сменат Трамп

Слободен печат
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес најавија дека ќе се повикаат на прилично нејасен уставен амандман и повторно ќе се обидат да го сменат...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се изјасни дека нема да даде поддршка за петте одлуки за вонредна состојба што го прогласи претседателот Стево Пендаровски, а сега размислува да...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучуваат за импичмент на Пендаровски

Лука Андреев
По најавата од страна на членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска за барање импичмент на претседателот Стево Пендаровски, денеска портпаролот на партијата Димче...
Вести Свет

Белата куќа: Книгата на Болтон содржи многу доверливи информации и во таа форма не смее да се објави

Слободен печат
Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Џон Болтон изрази загриженост дека Белата куќа настојува да го спречи објавувањето на неговата книга. Според пишувањето...
Вести Свет

Трамп го осуди импичментот, но им се заблагодари на поддржувачите

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска од Белата куќа во негов познат манир на говор од позиција на „посилниот” истакна дека е целосно ослободен од...
Вести Регион

Радев: Импичмент ќе доведе до дефинитивен колапс на Владата

Слободен печат
Импичмент нема да ги пополни браните или фрижидерите на луѓето, ниту ќе ги зголеми пензиите, туку најмногу ќе ги наполни плоштадите и ќе доведе до...
Вести Свет Слајдер Утрински Брифинг

Неуспешен импичмент и длабока поделеност во американското општество

Слободен печат
Новинарот Дејан Андоновиќ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ зборуваше за неуспешниот обид за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп. Како и што се очекуваше,...
Вести Свет Слајдер

СЕНАТОТ ИЗГЛАСА: Трамп не е виновен за злоупотреба на власта

Слободен печат
Вкупно 52 сенатори гласаа дека американскиот претседател Доналд Трамп не е виновен за злоупотреба на власта, додека 48 се согласија дека тој вршел притисок врз...
MacedonianAlbanianBulgarian