21.8 C
Скопје

Tag : Импичмент

Вести Ви Препорачуваме Свет

Трамп задоволен од одлуката на Сенатот: Нашето движење само што почнува!

Слободен печат
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска беше ослободен од американскиот Сенат од обвинение за поттикнување бунт на Капитол на 6 јануари – 57 сенатори гласаа...
Вести Свет Слајдер

Почна вториот импичмент процес против Трамп: Прв во историјата на САД против поранешен претседател

Слободен печат
 Почна вториот импичмент процес против поранешниот американски претседател Доналд Трамп и тоа е прв таков процес во историјата на САД против поранешен претседател. Процесот на...
Вести Свет Слајдер

Одбраната на Трамп: Сенатот „нема јурисдикција” да го суди

Слободен печат
Во пресрет на судењето за импичментот на Доналд Трамп, неговите адвокати ги отфрлија обвиненијата против него како „политички театар”, со образложение дека тој не е...
Вести Ви Препорачуваме Свет

АП: Слаби се изгледите американскиот Сенат да го осуди Трамп

Слободен печат
Американскиот Сенат скоро сигурно нема да го осуди поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинет за поттикнување револт на приврзаниците кои упаднаа на Конгресот, проценува американската агенција...
Вести Свет

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Слободен печат
Американскиот Сенат денеска усвои резолуција за правилата за прелиминарни процедури за импичмент на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, при што обвинителството и одбраната ќе...
Вести Свет

Бајден се сомнева во успехот на импичментот на Трамп

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден се сомнева во успехот на импичментот на неговиот претходник Доналд Трамп. Во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, Бајден истакна дека го поддржува...
Вести Свет

Конгресмените се соочуваат со закани пред продолжението на расправата за импичмент за Трамп

Слободен печат
Американските безбедносни служби во моментов испитуваат голем број закани упатени кон конгресмените пред најавеното продолжение на расправата во Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Со судењето на Трамп ќе се брани демократијата во САД

Митко Билјаноски
Доналд Трамп е првиот претседател на САД на кој вторпат му е изгласан импичмент и на кој Сенатот повторно ќе му суди, овој пат за...
Вести Свет

Голема веројатност дека Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Слободен печат
Многу е веројатно дека американскиот Конгрес ќе му забрани на претседателот Доналд Трамп да се кандидира за втор мандат, јавија американски медиуми откако Трамп вчера...
Вести Свет

Трамп е прв американски претседател што е отповикан по вторпат: „За“ гласаа 222 демократи, но и десетина републиканци

Слободен печат
Вкупно 222 пратеници од Демократската партија и дури десетмина од Републиканската вечерва гласаа за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп. Тој се товари за поттикнување...