Tag : вонредна состојба

Вести Македонија Слајдер

В сабота ќе се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба, партиите се уште без договор за датум за избори

Слободен печат
Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно” ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува третата...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Ако има потреба да се прогласи вонредна состојба уште некој ден за справување со економските последици, тоа ќе го направиме

Слободен печат
Компромис со Уставот нема. Уставот е јасен дека во рок од 60 дена од распуштање на Собранието треба да се одржат парламентарните избори, рече денеска...
Вести Македонија

Датум за избори се уште нема, вонредната состојба завршува в сабота

Слободен печат
Четиринаесетдневната вонредна состојба завршува в сабота, а партиите се уште се без договор за датум за избори. Владата прави проценка дали ќе бара продолжување на...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат
Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме...
Вести Македонија Слајдер

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат
Владата до крајот на неделата, според најавите, треба да направи проценка дали е потребно прогласување нова вонредна состојба.Тековната вонредна состојба  што трае 14 дена завршува...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Ако има потреба, повторно ќе се воведе вонредна состојба

Слободен печат
До крајот на неделата ќе се направи проценка, дали е потребно прогласување нова, трета вонредна состојба, рече денеска премиерот Оливер Спасовски. Како што изјави Спасовски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Локвенец: Собраниските комисии за надзор на безбедносните служби и МВР се под контрола на ВМРО ДПМНЕ, никој не ги следи (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Според се уште актуелниот пратеник, Хари Локвенец, формалниот статус на сите 120 народни претставници во овој момент е пратеници, и оттаму, како што вели тој...
Вести Македонија Слајдер

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат
Третата вонредна состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на последната седница на Советот за безбедност, овој пат во траење од 14 дена истекува на...
Вести Македонија Слајдер

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат
Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба. Партиите, според него, имаат...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска: Ниту волјата на лидерите не смее да се стави над Уставот на нашата држава

Слободен печат
Според Уставот, изборите мора да се одржат дваесет и два дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави вечерва министерката за правда Рената Дескоска во интервју...