Ова е чајот кој ќе ви помогне при отежнато варење

Една од ароматичните билки која ќе ви помогне да ги ублажите или избегнете дигестивните тегоби е анасонот.

Анасонот традиционално се користи за отежнетото варење и тегобите како што се мачнините, надуеноста и грчевите во стомакот, кои можат да се јават по обилните оброци, мрсната храна или слатките.

За да подготвите чај од анасон потребно е една лажичка семки од анасон (по можност мелени) да ја прелиете со два децилитри зовриена вода.

Оставете ја да отстои три до пет минути и потоа процедете ја.

Овој чај е најдобро да се консумира по оборците, два до три пати дневно.

Прочитајте и...  Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Жешко лето: Гласајте за најсекси бикини на македонската естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Стефан од „Некст тајм“ за ова лето ќе ви препорача: На гравче во Жван, на пливање во Љубаништe! (ФОТО)

Васко Спасоски

Обидете се да ослабете со „Војничка диета“

Слободен печат

Беше една од најпосакуваните актерки во Холивуд, а по турбулентниот брак со Стивен Сегал стана непрепознатлива! (ФОТО)

Слободен Печат

Рамо до рамо со Ирина Шајк: Синот на Елизабет Харли е sвезда на новата модна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатна атлетичарка која ќе ве воодушеви со нејзината еластичност и сила! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Господарка на тетоважите: Има 103 години и е мајстор за тетовирање

Слободен печат

Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Слободен Печат

Искористи ги летните викенди за брза и интересна преобразба на домот

СП.

Елегантно и деловно, но шик: Оливија Палермо го освои Бруклин во маслинеста комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Дали сте за танц за душа? Сè повеќе повозрасни жени сакаат да научат да танцуваат

Јасмина Кантарџиева Димков