Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

-Франција и Макрон не излегоа со нови услови – ако го направите уште ова ние ќе ви дадеме датум, туку рече – ако ние направиме уште нешто ново, ако је смениме методологијата тогаш ќе почнете преговори, рече Османи во интервју за „Само Интервју”.

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека земјава е подготвена да почне преговори за членство во Европската унија и оти тоа може да се случи наскоро доколку Унијата ја смени методологијата за прием на нови членки.

-Францускиот претседател Емануел Макрон не рече дека ние не сме подотвени, туку дека ЕУ не е подготвена за проширување, така што ние не можевме ништо да направиме таа да биде поподготвена. Ние бевме одговорни ние да бидеме подготвени, а тоа го констатираа сите.

-Франција и Макрон не излегоа со нови услови – ако го направите уште ова ние ќе ви дадеме датум, туку рече – ако ние направиме уште нешто ново, ако је смениме методологијата тогаш ќе почнете преговори, рече Османи во интервју за „Само Интервју”.

Прочитајте и...  За пензионерите во Полска ќе биде воведен годишен бонус

Тој смета дека со изменета методологија и кај Французите ќе се врати довербата дека овој процес нема да биде само бирократски процес кој ќе заврши независно дали ние ги исполнуваме условите или не, туку со дека со реверзибилноста и со политичкото управување на процесот ќе се гарантира дека земјата која ќе стане членка навистина ќе биде подготвена.

Османи во интервјуто вели дека и натаму останува во сила принципот за постизборно коалицирање на победник со победник.

-Ситуацијата во 2016 беше специфична. Разликата во пратеници беше 51 за ВМРО-ДПМНЕ и 49 за СДСМ, но имаше прегласување на едно место во Теарце каде сто гласа можеа да трансформираат резултат во 50 – 50.  Во услови на нејасен легитимитет тогаш преовладуваше принципот дека предност треба да има затворањето на големите политички теми, што го направивме во изминатиот мандат, што озвозможи прогрес на државата во интеграциите и регионалната стабилност …, така што принципот победник со победник и мајскиот договор се уште важат доколку легитимитетот е јасен кај двете етнички заедници, истакна вицепремиерот Османи во интервјуто.

Прочитајте и...  Рускоска: Груевски кукавички избега пред да се соочи со правдата за „крвавиот четврток“

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат