16 C
Скопје

Tag : Европска Унија

Вести Македонија

Седум милиони евра од ЕУ и СЗО за вакцинација на западен Балкан

Слободен печат
Европската Унија и Светската здравствена организација (СЗО) започнуваат проект вреден седум милиони евра за вакцинација на населението на западен Балкан, соопшти денеска Европската Комисија. -Со...
Вести Свет

Евростат: Од март до ноември 450.000 починати повеќе отколку во периодот 2016-2019

Слободен печат
Во државите од Европската унија од март до ноември минатата година регистрирани се 450.000 повеќе смртни случаи отколку во истиот период помеѓу 2016 и 2019 година, покажуваат најновите податоци на Евростат. Експертите...
Вести Свет Слајдер

Унгарија од денес е прва земја на ЕУ што го користи Спутник V

Слободен печат
Унгарија од денес е прва земја во Европската унија ЕУ што ја користи руската вакцина Спутник V против вирусот корона, објавија локалните здравствени власти. „Денес...
Вести Свет

Фон дер Лајен: Средствата од фондот за опоравување стигнуваат кон средината на годината

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен најави во Брисел дека земјите членки кон средината на годината може да ги добијат првите пари од...
Вести Свет

Данска гради прв енергетски остров

Слободен печат
Данска одобри план за изградба на првиот енергетски остров во светот, во Северното Море, кој ќе произведува и складира доволно зелена енергија за потребите на...
Вести Свет

Во Унгарија пристигнуваат 40.000 дози од руската вакцина Спутник V

И.И.
Унгарија денеска ќе ја добие првата серија од руската вакцина против Ковид-19, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Минатиот месец Унгарија стана првата земја...
Вести Свет

Се подготвува механизам за надзор на извозот на вакцини од ЕУ: Нема да влијае за земјите од Западен Балкан

Слободен печат
Европската комисија се подготвува да предложи механизам за надзор на извозот на вакцини што се произведуваат во ЕУ преку кој ќе може, доколку оцени дека...
Вести Свет

ЕУ усвои упатства за потврди за вакцинација

Слободен печат
Земјите членки на ЕУ усвоија денеска упатства за потврди за вакцинација наменети за медицински цели, кои мораат да се усогласат за да се користат во...
Вести Регион

РСЕ: Бајден за сеопфатно решение што ќе доведе до признавање на Косово и Србија

Слободен печат
Новата американска администрација целосно го поддржува бриселскиот дијалог меѓу Косово и Србија, чија цел е сеопфатен договор за нормализација, што ќе доведе до меѓусебно признавање,...
Вести Свет

ЕУ со ултиматум до Полска за судските реформи

Слободен печат
Европската комисија и даде на Полска рок од еден месец да ја прекине работата на дисциплинската комисија, која претставува закана за независноста на судството. Ултиматумот...