Tag : Европска Унија

Вести Свет

Претставник на Европската комисија: Склучивме договор за набавка и на вакцината на „Модерна”

Слободен печат
Европската комисија постигна договор со американската биотехнолошка компанија „Модерна” за набавка на нејзината вакцина против ковид-19, изјави денеска официјален претставник на Европската Унија (ЕУ). Минатата...
Вести Свет

Фон дер Лајен: Напредок во преговорите со В. Британија, до крајната линија има уште неколку метри

Слободен печат
Во последните неколку дена има напредок во преговорите за идните односи меѓу Европската Унија (ЕУ) и Велика Британија, но и натаму останува уште многу да...
Вести Свет Слајдер

Фон дер Лајен: ЕУ во декември би можела да ги одобри вакцините на „Модерна“ и на „Фајзер“/„БајонТех“

Слободен печат
Европската агенција за лекови (ЕМА) во втората половина на декември би можела да одобри продажба на анти-ковид вакцини што независно ги развија американската старт-ап компанија...
Вести Свет

ЕК со препорака до земјите-членки на ЕУ: Проширете ја употребата на брзи тестови на ковид-19

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) денеска побара од земјите членки на Европската Унија (ЕУ) да ја прошират употребата на брзи анагени тестови кои се помалку сигурни од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Каракачанов: Од четвртокот никој од Скопје ни се нема јавено!

Лука Андреев
Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, за БНР откри дека ниту тој, ниту неговата колешка Екатерина Захариева, од четвртокот немаат добиено никаква повратна...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Постои сериозна можност да не се одржи Меѓувладината конференција!

Лука Андреев
Премиерот Зоран Заев денеска потсети дека празникот на 11 октомври го запознал народот дека е можно да немаме решение, односно да не се одржи првата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Каракачанов откри детали од средбата со Заев: Има време до петок, во спротивно опциите се две!

Лука Андреев
Иако има само неколку дена до крајот на процесот, до петок, тие имаат можност да корегираат се што во меѓувреме пропуштиле, па да видиме дали...
Вести Регион

Инцко најави санкции за Додик поради глорифицирање на воените злосторства

И.И.
Високиот претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина, Валентин Инцко ќе побара од Европска Унија да му забрани влез во ЕУ на членот на...
Вести Македонија Слајдер

Османи со порака до соседите: Бидете моторот, а не кочницата во нашата евроинтеграција

Слободен печат
Посакувам нашите соседи да бидат моторот, а не кочницата во нашиот процес на интеграција и заеднички да ги уживаме придобивките од политичката, економската и социјалната...
Вести Свет Слајдер

Во знак на солидарност со Франција и Австрија: Знамињата на ЕУ на пола јарбол

Слободен печат
Знамињата на Европската Унија (ЕУ) беа спуштени на пола јарбол во знак на солидарност со терористичките напади во Франција и во Австрија. Европската Комисија (ЕК)...
MacedonianAlbanianBulgarian