Tag : методологија

Вести Економија

РКЕ се уште без одлука за цената на струјата

Слободен печат
Откако енергетските компании побараа зголемување на цената на електричната енергија тврдејќи дека трошоците за произвосдство им се зголемиле за што ги приложија и нивните пресметки,...
Вести Македонија Слајдер

Стефановски: Не очекувам блокада од Бугарија, сериозен проблем е недостатокот на попис во последните 18 години (ВИДЕО)

Слободен печат
-Портпаролката на ЕК и еврокомесарот за проширување дадоа една формулација дека се со позитивни очекувања за објавување на нацрт рамката заедно со дополнителниот извештај минатата...
Вести Македонија

Жбогар: Преговарачката рамка треба да ја интегрира новата методологија усвоена од Европскиот совет

Слободен печат
Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре. Станува...
Вести Македонија

Захариева: Новата методологија на ЕУ не треба да се користи како оправдување за ново одложување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Се уште неусвоената нова методологија за проширување на ЕУ не треба да се користи како оправдување за ново одложување на одлуката за старт на преговорите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Тимоние: Извештајот на ЕК и новата методологија се охрабрувачка основа за старт на преговорите

Слободен печат
Франција со оптимизам гледа на извештајот на Европската комисија, како и на методологијата за проширување како охрабрувачка основа за донесување одлука за старт на преговорите...
Вести Македонија Слајдер

Земјите членки без забелешки за новата методологија

Слободен печат
Министрите за надворешни работи на ЕУ, на состанокот на Советот за општи работи во Брисел, немале никакви забелешки или резерви за новата методологија за проширување...
Вести Свет

Сите 27 членки на ЕУ дале целосна поддршка за новата методологија за пристапни преговори

МИА Агенција
Потпретседателот на Европската Комисија, Марош Шефчович, на прес-конференцијата по денешниот Совет за општи работи на ЕУ, посочи дека сите 27 земји членки дале целосна поддршка...
Вести Македонија

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека сите преземени активности ќе создадат услови за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека...
Вести Македонија Слајдер

Миро Церар очекува одлука за преговори со Македонија во март

Слободанка Јовановска, Солун
Министерската конференција насловена „Од Солун до Загреб” започна утрово во Солун. Покрај шефовите на дипломатијата од Западен Балкан, на неа присуствуваат и претставници на ЕУ...
Вести Македонија

Лекен: Со новата методологија критериумите се исти, но правилата се построги

Слободен печат
Со предложената нова методологија за проширување, критериумите од Копенхаген се исти, но споредено со апликациите за членство на земјите од Централна Европа, сега правилата се...