Охридските „гладијатори“ ќе аплицираат за учество во Европа

Ракометниот клуб на Охрид се надева дека ќе добие специјална покана за учество во новоформираното ракометно клупско натпреварување.

Како што официјално информираат од клубот, РК Охрид ќе аплицира за „вајлд карта“ за учество во Европа.

На 13 мај Ракометната федерација на Македонија веќе ги одреди нашите учесници во еврокуповите следната сезона.

Иако до прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирус Охриѓани беа на втората позиција во првенството, не се меѓу учесниците за настап во Европа.

Сепак, охридските ракометари ќе аплицираат за учество во Лигата на Европа, воедно ќе се дали ЕХФ ќе прифати Еурофарм Пелистер со специјална покана да биде вториот учесник во ЛШ. Се знае дека Металург и Бутел ќе играат во квалификациите на ЛЕ.

Воедно денеска РК Охрид објави дека е продолжена соработката со Крсте Андоновски и Иван Тасески кои следната сезона ќе биде важна алка кај „гладијаторите“.

Прочитајте и...  Норвич испадна од Премиер лигата

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат