Официјално: Жоржињо од Челси се пресели во Арсенал

фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Арсенал му посака добредојде на Жоржињо кој одлучи од Челси да се пресели во редовите на градскиот ривал.

Според „Скај Спортс“, договорот кој вреди 12 милиони фунти е на 18 месеци со опција истиот да биде продолжен на уште една година.

Овој 31-годишен фудбалер има 143 настапи во Премиер лигата, со над 500 клупски мечеви во кариерата.

Повеќе од пет години ги брани боите на најдобрата италијанска репрезентација со која беше шампион на последното Европско првенство.

Со лондонските „сини“ успеа по еднаш да ги освои Лигата на шампионите, Лигата на Европа, УЕФА Суперкупот и ФИФА Светското клупско првенство.

За менаџерот на Арсенал, Микел Артета, Жоржињо е играч од средниот ред со интелигенција, со лидерски способности и огромно меѓународно искуство.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот