Одредени промени: Еве што се случува со вашето тело кога ќе престанете да имате секс

Фото: tommaso altamura / Alamy / Alamy / Profimedia

За сексуално активна личност, поминувањето низ „сушен период“ може да биде огромна промена за телото и умот. Некои може да се чувствуваат раздразливо и нервозно, додека други едноставно ќе се чувствуваат крајно возбудени, без изводлив начин да се ослободат. Сепак, некои луѓе можеби воопшто не се чувствуваат поинаку – ниту им недостасува сексот што го имале, ниту копнеат по повеќе, пишува „Њујорк пост“.

Но, во кој момент апстиненцијата всушност почнува да ја менува вашата биологија? И дали сексот има опипливо влијание врз тоа како се чувствуваме? Кристин Раф, експерт за секс и врски, ги разјасни одговорите на овие прашања.

Колку и да се чувствува вашето тело како да е многу променето откако сте престанале да имате редовен секс – науката вели дека не е така.

„Иако постојат признати физички, емоционални и психолошки придобивки од вклучувањето во соло или партнерска сексуална активност (вклучувајќи сексуален однос или секс без пенетрација), тоа не значи дека има негативни последици поврзани со несексуалната активност“, вели Раф.

Сепак, можеме да го доживееме она што експертите го нарекуваат „декондиционирање“, што во суштина значи дека стануваме помалку подготвени за сексуален однос.

„На ист начин можеме да доживееме ниска самодоверба, затегнатост на мускулите и севкупно декондиционирање поради недостаток на вежбање, луѓето кои немаат секс или кои престануваат да имаат секс подолго време можат да доживеат декондиционирање за сексуална активност и да откријат дека имаат затегнатост или болка во мускулите, тешкотии со контролирање на ејакулацијата и губење на довербата во сексуалната активност“, вели Раф, иако истакнува дека „ова не се долгорочни биолошки промени“.

„Нема значајни истражувања или докази за да се заклучи дека има негативни здравствени ефекти за некој што избира да нема секс или да престане да има секс. Сепак, тоа секако има придобивки за оние кои го практикуваат. Кога станува збор за хормоните, „хемикалиите што се ослободуваат за време на сексуалното задоволство, без разлика дали се соло или со други, вклучуваат окситоцин, ендорфин, серотонин и допамин“, објаснува Раф.

Слично на тоа, сексуалната активност и задоволството можат да помогнат да се намали стресот со намалување на нивото на кортизол, што може да влијае на расположението и на имунолошкиот систем. Кога станува збор за врските, за многу луѓе, сексот е голем дел од негувањето на интимност и блискост со вашиот партнер – што пак има дополнителни ефекти за добро чувство.

„Една област која е поддржана од истражувањата е „корелацијата помеѓу поголемата фреквенција на ејакулација во зрелоста и пониските стапки на рак на простата кај мажите, што генерално се забележува во подоцнежната зрелост. Но, добрата вест е дека иако сексот предизвикува многу од овие хемиски реакции и може да биде причина за ејакулација, има други начини на кои можете да го промовирате истото физичко, релациско и психичко здравје без секс“, заклучува Раф.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот