7 C
Скопје

Одлични партии на репрезентативците Вајли и Димитријевиќ во шпанската „Ендеса“!

Македонските репрезентативци беа во главните улоги на дуелот во Сарагоса кој го доби Хувентуд (100:95).

Исклучително ефикасен натпревар одиграа екипите на Касадемонт Сарагоса и Хувентуд во рамките од 25 коло од шпанската „Ендеса“ лигата. Дуел на кој победата ја однесоа гостите од Бадалона.

Особено интересен, доколку се знае дека на едната страна, во домашната екипа играше Џејкоб Вајли, додека пак на другата, во екипата на Хувентуд играше неговиот репрезентативен колега, Ненад Димитријевиќ.

Новиот играч на тимот од Сарагоса, Вајли го одигра третиот меч во новиот дрес, истиот го заокружи со „дабл-дабл“ ефект од 21 поен (9/16 во шутот од поле, 3/4 од линијата за слободни фрлања), плус и 10 скока и една асистенција за 26:29 минути на паркетот.

Прочитајте и...  Работнички славеше во градското дерби против МЗТ Скопје Аеродром

На спротивната страна Димитријевиќ дојде до скор од 19 поени (2/3 за три, 6/9 за два и 1/2 за еден поен), пет асистенции и еден скок за 25:25 минути во игра.

Меч по кој Хувентуд има скор од 13-10, доволен за седмото место на табелата, додека пак Сарагоса е со учинок 10-14 за моментно 11 место во генералниот пласман во шампионатот.

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар