9 C
Скопје

Од која возраст може да ги вклучиме децата во домашните активности и во кои активности

Доверувањето на децата на едноставни домашни работи ги прави поодговорни, понезависни и самоуверени. На децата треба да им доверуваме домашни задачи бидејќи на тој начин детето се чувствува корисно и почитувано во семејството. Со вклучувањето на детето во домашните активности ја зајакнуваме неговата самодоверба, како и неговиот карактер. Но, во што можеме да ги вклучиме дечињата и кога?

На 2 – 3 годишна возраст

Дури и од многу мали, децата можат да помогнат дома. На 2-3-годишна возраст, сигурно не можеме да го натераме детенцето да извршува сложени домашни работи, но можеме да започнеме со наједноставни активности, како на пример: собирање играчки, помагање во чистење на течности или храна што е падната на земја, ставање на валкана облека во корпа.

Прочитајте и...  Мик Џегер го слави крајот на карантинот со нова песна со Дејв Грол

На 4-5 годишна возраст

На оваа возраст децата можат да извршат нешто посложени активности како што се чистење на терпезариската маса после ручекот / вечерата, местење на креветот, миење садови.

На 6-7 годишна возраст

На оваа возраст, децата развиваат рачни вештини и ја зајакнуваат желбата за автономија. Во оваа фаза на нивниот раст можеме да им понудиме да нѝ помогнат околу лупење на кратавицата или морковите, да ја здиплат постелината или алиштата, да го отстранат коровот од градината.

На 8-9 годишна возраст

Сега списокот на работи што можат да ги направат станува подолг затоа што тие се многу понезависни. Така, нема да биде тешко да ги натерате да ја исчистат својата соба, на пример, со правосмукалка, да го соберат и фрлат ѓубрето, да ја испразнат или да ја наполнат машината за миење садови, како и машината за перење алишта, да ги наредат намирниците во фрижидерот.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 14 април: Треба да бидете претпазливи

На 10-11 годишна возраст

На возраст од 10-11 години, децата почнуваат да стекнуваат чувство на одговорност и можат да се вклучат во активности како што се чистење на бања или кујна, чистење на подот или вклучување во подготовката на ручекот, се разбира, под надзор на возрасни.

Фото: Профимедиа

Од 12 години

На оваа возраст, децата се многу поодговорни, па време е да започнат да помагаат во некои работи со поголема одговорност и автономија. Соодветните задачи за оваа возрасна група се грижата за помладиот брат/сестра, сами да се капат и сами да ги измијат садовите.

Поврзани вести

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Карди Би купила подароци за својата двегодишна ќерка во вредност од триесет илјади долари

Слободен печат

Џенифер Анистон вели дека приказните дека посвојува дете се чиста измислица

Слободен печат

Роберто Кавали по вакцинацијата: Колку повеќе сме вакцинирани, толку сме побезбедни за себе и за оние што не сакаат

Слободен печат

Остави Коментар