Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Многу студии ги оценија потенцијалните здравствени придобивки и последици поврзани со јадењето јајца. Иако сè уште има дебата околу оваа тема, сепак стои фактот дека повременото и умерено јадење јајце е добро, но доколку тоа го правите почесто, можеби не е здраво.

unsplashНајновата студија го истражува токму ова прашање, предупредувајќи дека прекумерната консумација на јајца може да го зголеми ризикот од дијабетес.

Новата студија на Универзитетот во Јужна Австралија во соработка со Универзитетот во Катар и Кинескиот медицински Универзитет, откри дека јадењето јајце секој ден може значително да го зголеми ризикот од развој на дијабетес од типот 2. Истражувањето траело од 1991 до 2009 година и се фокусирало на возрасни Кинези.

Прочитајте и...  Како мозокот ги создава нашите „ноќни халуцинации“ или соништа

unsplash

Кина во последниве неколку години се соочува со растечка криза во јавното здравство, известувајќи за значително зголемување на луѓе кои боледуваат од дијабетес тип 2. За тоа време, експертите откриле дека традиционалната исхрана во Кина почесто почнала да се заменува со друг вид на храна, вклучително се зголемила и потрошувачката на јајца и калорични закуски.

unsplash

Оваа нова студија специјално се фокусира на долгорочната потрошувачка на јајца и нејзината потенцијална улога во развојот на дијабетес. Резултатите откриле голема поврзаност, откривајќи дека возрасните луѓе кои често јадат едно или повеќе јајца на ден, се соочуваат со 60% зголемување на ризикот од дијабетес.

Покрај тоа, се покажа дека долгорочната консумација на повеќе од 35 грама јајце на ден, го зголемува ризикот за околу 25%. Исто така, студијата забележува дека жените се соочуваат со поголемо влијание на овој ризик отколку мажите.

Прочитајте и...  ФОТО | Македонско знаме на пица во Италија: Нашиот тенор Благој Нацоски ги импресионира Италијанците со македонскиот ајвар

unsplash

Сепак, истражувачите предупредуваат дека е потребно дополнително истражување на оваа тема за да се разбере улогата на јајцата во развојот на оваа болест.

Поврзани вести

ФОТО: Погледнете каква убавица има покрај себе фудбалерот Дарко Велковски!

Васко Спасовски

ВИДЕО: Сара Мејс плачеше во емисија во живо!

Слободен Печат

Во „Круната“ изоставен најголемиот скандал, вооружениот обид за киднапирање на принцезата Ана

Слободен печат

ФОТО: Една од најплатените и најубави жени во Холивуд наполни 36 години – Да се потсетиме како се менуваше таа низ годините

Слободен Печат

ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Слободен Печат

ФОТО| Најпосакуваниот актер на светот во доброволна акција: Бред Пит ја покажа хуманоста на дело

Слободен печат

Остави Коментар