24.8 C
Скопје

Tag : јајце

Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Во Израел е пронајдено јајце старо 1.000 години

Слободен Печат
Израелски археолози за време на ископувањата во градот Јавне пронашле недопрено јајце од кокошка старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Што се случува со свежо јајце по 10 дена на собна температура: Ќе бидете воодушевени од резултатот

Слободен печат
Дали некогаш сте размислувале што се случува со јајце што е оставено да отстои некое време на собна температура? Веројатно не, но тимот на „Another...
Живот Магазин Магазин слајдер

Трикови како да победите во кршењето со јајца, но придржувајте се кон овие совети

Слободен печат
Кршењето со јајца е една од велигденските традиции, особено на голема радост на помладите членови на семејството. Уште вечерва, по полноќ, и во текот на...
Магазин Магазин слајдер Храна

Бидете креативни: Појадокот не мора да биде едноличен

Слободен печат
Готовите печива, како ѓевречиња, кифли и слично, кога ги купувате за семеен оброк, не мора секогаш да ги комбинирате на ист начин. Еве идеи како...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Слободен Печат
Многу студии ги оценија потенцијалните здравствени придобивки и последици поврзани со јадењето јајца. Иако сè уште има дебата околу оваа тема, сепак стои фактот дека...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Чу­дес­ни рас­тво­ри за брз раст на соб­ни­те цве­ќиња

Слободен печат
До­кол­ку са­ка­те ва­ши­те соб­ни цве­ќи­ња да из­гле­да­ат жи­во и да рас­тат мно­гу поб­р­зо од­кол­ку што сте на­вик­нати, об­рне­те вни­ма­ние на со­ве­ти­те за при­храна, до­би­е­ни од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Нутриционистите предупредуваат: Избегнувајте спанаќ вон сезона и не го комбинирајте со јајца

Слободен печат
Иако во текот на целата година можеме да ги најдеме скоро сите видови зеленчук, некои би требало да се избегнуваат надвор од сезоната. Ова особено...
Вести Македонија Слајдер

Симболиката на црвеното велигденско јајце

Слободен печат
Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето...
Забава Магазин Магазин слајдер

Се ближи Велигден: Да се потсетиме на некои интересни факти за најголемиот христијански празник

Слободен печат
Симболи на Велигден Причината поради која ги боиме јајцата за Велигден е што тие го симболизираат повторното раѓање. Затоа и англискиот назив Easter потекнува од...
Вести Македонија

Објектот „Јајце“ кој требаше да ја замени Универзална сала бил прескап, се уште не се знае дали ќе се гради нов објект

Слободен печат
Објектот „Јајце“ кој го најави претходната власт, а кој требаше да се гради на местото на Универзална сала во Скопје, бил отфрлен, откако пресметките покажале...