Ние ги победивме, а тие ќе играат за европската титула (ВИДЕО) - Слободен печат

Ние ги победивме, а тие ќе играат за европската титула (ВИДЕО)

Вечерва во првата полуфинална пресметка пред полни трибини во арената „Стожице“ во Љубљана, Словенците со резултат 3:1 (25:23, 24:26, 25:22, 25:23) по сетови ја совладаа Полска.

Интересен е податокот што македонската селекција која дебитираше на ЕП ја совлада Словенија во групната фаза, но на крајот домаќинот ќе игра за тронот. Иако според квалитетот Полјаците ја имаа фаворитската улога, на еврошампионатот ќе се борат само за бронзениот медал.

Најефикасни во победничките редови беа Тине Урнаут со 18 и Клемен Цебуљ со 15 поени, а на спротивната страна доминираше Вилфредо Леон Венеро со 22 поени.

Словенија по вторпат во четири години се наоѓа во финалето, во 2015 загубија со 3:0 од Франција. Полска која има зад себе вкупно осум медали, ќе се бори за својот трет бронзен медал. Претходните два ги освои во 2011 година кога беше подобра од Русија (3:1) и во далечната 1967 година.

Второто полуфинале е закажано за в петок од 21.00 часот помеѓу репрезентациите на Франција и Србија. Завршните два натпревари на ЕП ќе се играат во Париз, в сабота од 18.00 часот е битката за третото место, а борбата за златото е наредниот ден од 17.30 часот.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

eleven − seven =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат