Неверојатно вкусен рецепт: Баклава со вишни!

СОСТОЈКИ:

 6 кори за пита и баклава

– 500 грама вишни

– 400 мл вода

– 400 грама шеќер

– 2-3 круга портокал

– ванилин шеќер

– 2 јајца

– 2 лажици шеќер

–  100 мл масло,

– 70 грама гриз

– 150 мл јогурт

– 1 прашок за печиво

 

ПОДГОТОВКА:
Прво пригответе го шербетот – измешајте ги водата, шеќерот, ванилиниот шеќер и парчињата портокал. Варете 15-20 минути и оставете да се излади. Во еден сад измешајте ги јајцата, шеќерот, гризот, маслото, јогуртот и прашокот за печиво. Земете една кора и намачкајте ја со филот. Над неа ставете друга кора и повторете ја постапката. Ставете ја третата кора и на неа ставете ги вишните. Завиткајте во ролна и ставете на намачкано тавче, па одозгора премачкајте со филот. Повторете ја постапката со останатите три кори. Ролатите испечете ги во рерна загреана на 190 степени околу 40 минути или додека добијат златеста боја. Печените ролати прелијте ги со изладениот шербет.

Прочитајте и...  Виц на денот: Игралиште

Поврзани вести

Виц на денот: Игралиште

Слободен печат

ФОТО: Погледнете каква убавица има покрај себе фудбалерот Дарко Велковски!

Васко Спасовски

ВИДЕО: Сара Мејс плачеше во емисија во живо!

Слободен Печат

Во „Круната“ изоставен најголемиот скандал, вооружениот обид за киднапирање на принцезата Ана

Слободен печат

ФОТО: Една од најплатените и најубави жени во Холивуд наполни 36 години – Да се потсетиме како се менуваше таа низ годините

Слободен Печат

ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Слободен Печат

Остави Коментар