1 C
Скопје

Несторовски и Удинезе обезбедија опстанок во Серија А

После поразот на Лече на гостувањето кај Болоња (3:2), екипата на Удинезе и математички го обезбеди своето место во најсилното италијанско првенство и следната сезона.

Денеска во рамките од 36 коло составот од Удине забележа нова победа во Серија А над Каљари со резултат 0:1. Стрелец на единствениот гол беше Окака во третата минута од средбата кој убаво се снајде во казнетиот простор и ја испрати топката во мрежата на Крањо.

Во 68 минута токму Окака беше заменет од македонскиот репрезентативец Илија Несторовски кој овојпат не се запиша во листата на стрелците.

Со овие три бода се зацврстија играчите на тренерот Готи на 13 место со 42 бодови и до крајот на сезоната имаат уште два меча, против Лече (дома) и Сасуоло (гости).

Прочитајте и...  Личниот лекар на Марадона ги фалсификувал потписите на медицинските документи!?

Поразот на Лече беше добра вест и за Џенова на нашиот Горан Пандев кои исто така се борат за опстанок во елитата. На две кола до крајот на сезоната Џенова е на засега безбедното 17 место со 36 бодови, четири повеќе од Лече кој е во опасната зона за испаѓање. Џенова според календарот прво гостува кај Сасуоло, а на крајот е домаќин на Верона.

Во останатите денешни средби од неделната програма: Рома-Фиорентина 2:1, Спал-Торино 1:1 и Верона-Лацио 1:5.

Вечерва треба да се одигра уште еден дуел, Јувентус (21.45 часот) со триумф на свој терен против Сампдорија и официјално ќе ја одбрани титулата. „Старата дама“ моментно има 80 бодови, на втората позиција е Интер (76), следуваат Аталанта и Лацио со по 75.

Прочитајте и...  Гечевски: Не се откажуваме од Јакимовски и од Вајли

Поврзани вести

ВИДЕО | УФЦ: Конор нокаутиран, Поирие го испрати Мекгрегор не „спиење“ во втората рунда

Слободен печат

ВИДЕО: „Кралска“ вечер, Реал потсети на најдобрите денови!

Слободен печат

СП: Данска во четвртфинале, Јакобсен блескаше против Јапонците!

Слободен печат

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Слободен печат

ВИДЕО: Милан шокиран, Несторовски не доби шанса против Интер!

Слободен печат

Тежок удар за Хрватите, сега и победа над Данска не им гарантира четвртфинале

Слободен печат

Остави Коментар