Нешто вкусно за целото семејство – Портокал колачиња

Состојки:

200 грама брашно

250 грама шеќер

2 јајца

2 супени лажици мед

малку цимет

20 грама рендана кора од портокал

1 прашок за печиво

150 грама шеќер во прав

3 лажици сок од портокал

Подготовка:

Сите потребни состојки за подготовка на овие колачиња ставете ги во подлабок сад и убаво изматете ги со помош на миксер. Кога смесата ќе стане компактна, исклучете го миксерот и прекријте ја добиената смеса со чиста кујнска крпа. Потоа оставете ја смесата да отстои околу еден час во фрижидер. Релативно мекото тесто, истурете го врз претходно посипана работна површина со остро брашно, а потоа со помош на сукало развлечете кора со дебелина од 5 милиметри. Добиеното тесто исечете го на крукчиња со помош на чаша.

Прочитајте и...  Поранешното момче се огласи по исчезнувањето на убавата актерка, на несреќниот настан реагираше на свој начин

Добиените колачиња наредете ги во соодветна тава за печење и ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Кога ќе помине потребното време, а колачињата ќе добијат убава златна боја, извадете ги од рерна. Откако колачињата ќе се изладат, прелијте ги со глазура што претходно сте ја подготвиле од сок од портокал и шеќер во прав.

Прочитај повеќе

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

СЗО: Како да се заштитите од горештините за време на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Секси и тренди: Погледнете како ќе изгледа пејачката Теа Трајковска во нејзиниот најнов видеоспот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Популарната султанка Хурем веќе нема да глуми – ќе продава чоколадо, џемови и сладолед

Слободен печат

Аца Лукс и уплати одмор од 5.000 евра на поранешната сопруга! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бела Хадид лута на Инстаграм: Ѝ избришале фотографија зашто ја означила Палестина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Актерката Драгана Левенска ви препорачува три дестинации за ова лето, а открива и каде има најубаво топено сирење! (ФОТО)

Васко Спасоски

И, што е, на крајот на краиштата, феминизaм? Феминизмот е синоним на зборот еднаквост

Ј.К.Д

„Last Expedition“ со нова верзија на „Шефе“ – за XXI век (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

Слободен печат

Раперот Канје Вест тврди дека бил заболен од Ковид -19 и открива како се излечил!

Васко Спасоски

Најважна работа која би требало да ја направиме пред почетокот на вториот бран на коронавирусот

Слободен печат