Нема отпишување долгови на држави – ЕЦБ ја отфрли ваквата можност

– Слушнав расправа во Франција за отпис на долговите од страна на централната банка, но тоа не е опција за ЕЦБ, вели во интервју за Мондо членот на извршниот одбор на ЕЦБ, Фабио Панета.

Европската централна банка ја отфрли можноста за отпис на долговите на државите, идеја што ја предложија некои економисти со цел државите подобро да се справат со последиците од пандемијата.

– Слушнав расправа во Франција за отпис на долговите од страна на централната банка, но тоа не е опција за ЕЦБ, вели во интервју за Мондо членот на извршниот одбор на ЕЦБ, Фабио Панета.

Покрај законските ограничувања кои забрануваат таква пракса, граѓаните би ризикувале да изгубат доверба во валутата  и би дошло до финансиско пореметување објаснува Панета.

Панета не сака да се повтори искуството со Германија од 20тите години на минатиот век, период на хиперинфлација, кога граѓаните со колички пренесувале пари кои ја изгубиле својата вредност.

Прочитајте и...  Хорор во Парагвај: Во контејнер од Србија нашле 7 трупови, жртви на канибализам меѓу мигранти

– Тоа не е начин за создавање просперитет и затоа договорите забрануваат монетарно финансирање, додава тој.

Во моментот кога државите од Еврозоната мораа масовно да се задолжуваат поради рецесијата предизвикана од пандемијата од корона вирусот, ЕЦБ ја зголеми програмата за помош за 600 милијарди евра за откуп на државни и приватни обврзници.

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Регистрирани се 846 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Д-р Александар Стојанов: Сите што биле во контакт со Амди Бајрам на свадбата да бидат во изолација!

Советот на општина Шуто Оризари одржа комеморативна седница по повод смртта на Амди Бајрам

Слободен печат

ФОТО: Граѓаните од општина Гази Баба им помагаат на лицата од ранливите категории

Илинка Иљоска

ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Слободен печат

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

Слободен печат

Остави Коментар