Tag : долгови

Вести Ви Препорачуваме Економија

Граѓаните што пливаат во долгови ќе може да си прогласат банкрот

Соња Кириџиевска
Ако се остварат најавите од Предлог-програмата на Владата за периодот 2020-2024 година, и во земјава ќе може да се доживее судбината на Мајк Тајсон или...
Вести Скопје

ЈП „Водовод и канализација“: Повеќе од 500 граѓани ќе плаќаат долгови на рати и без камата

Слободен печат
Заврши акцијата на ЈП „Водовод и канализација“, со која граѓаните во периодот од 17 јуни до 31 јули можеа да се договорат со претпријатието своите...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Заврши „грејс“ периодот за долговите

Соња Кириџиевска
Со завршувањето на вонредната состојба и дополнителните рокови поради пандемијата, се враќаат старите законски одредби, а тоа значи дека истече четиримесечниот мораториум на извршувањата. Комората...
Вести Економија

Нема отпишување долгови на држави – ЕЦБ ја отфрли ваквата можност

Слободен печат
Европската централна банка ја отфрли можноста за отпис на долговите на државите, идеја што ја предложија некои економисти со цел државите подобро да се справат...
Вести Економија

Неновски: Наесен стасуваат долговите кон странство, ќе ни треба задолжување на нови 400 милиони евра до крајот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат
Приватните високообразовни институции бараат да им се исплати државна помош и на нивните студенти, односно да добијат домашна платежна картичка. Уредбата со законска сила на...
Вести Свет

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат
Министрите за финансии од Групата седум најразвиени економии во светот денеска соопштија дека се за спроведување билатерални договори за олеснување на долговите за најсиромашните земји...
Вести Економија

Со владина мерка ќе се плаќаат дел од долговите на радиодифузерите

Слободен печат
Владата обезбеди помош за радиодифузерите со цел справување со кризата предизвикана од Ковид-19. Ќе се подмират нивните долгови настанати заради користење на дигитален терестријален мултиплекс,...
Ракомет Спорт

Шишкарев: Ни гарантираат дека ќе ги исплатат долговите до крајот на 2020 година!

Слободен печат
Руското десно крило кое успеа двапати со Вардар да ја освои титулата во Лигата на шампионите, наскоро ќе го напушти клубот. Како што е веќе...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Корона-кризата нѐ бутка во должничко ропство: Обезбедени 676 милиони евра, бараме уште 1,2 милијарди!

Од ММФ на наша сметка легна заемот од 176 милиони евра, обезбедени се и 160 милиони евра од Европската Унија, како и 140 милиони евра...
Вести Македонија

Рељиќ: Земјите во регионот се тркаат која ќе понуди поевтина работна сила за инвестиции и извоз, ЕУ има аномалии во односот кон Балканот

Слободен печат
На секои две минути некој од просторот на поранешна Југославија ја напушта својата држава и легално добива работа во ЕУ. Ако се земат предвид и...