Нема место за паника! Струјата не посакпува!- Слободен печат

Нема место за паника! Струјата не поскaпува!

Цената на струјата ќе остане иста, па така граѓаните можат да здивнат.

Според Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) нема промена на цената на струјата, нема да има ниту ценовен шок, ниту пак какви било корекции. Сѐ останува како што е досега, освен што од понеделник, 1 јули, почнува со работа новиот универзален снабдувач кој ќе им испорачува струја на домаќинствата по регулирана цена.

Во пресметката на универзалниот снабдувач влегуваат трошоците за набавка на струја, за пренос кон МЕПСО, трошок за дистрибуција и плус маржата од 11,5 проценти добиена на тендер за избор на универзаелен снабдувач.

Според новиот Закон за енергетика, РКЕ повеќе нема обврска да ја утврдува цената на државните електрани. Цената ја утврдува самата компанија врз основа на пазарните услови. ЕВН Хоум веќе ги обезбедила потребните количини електрична енергија за граѓаните и малите поторшувачи на аукција.

Прочитајте и...  Грчки експерти: Ограничен е просторот за директно таргетирање на Договорот од Преспа

Од први јули универзалниот снабдувач ќе има обврска да обезбеди струја за сите домаќинства кои со либерализацијата не излегоа на слободен пазар. Сметките отсега нема да доаѓаат од ЕВН Македонија, туку од ЕВН Хоум.

Пазарот на електрична енергија во Македонија е либерализиран од 1 јануари 2019.

Универзалниот снабдувач со електрична енергја ќе снабдува струја за домаќинствата и малите потрошувачи кои не избрале снабдувач на отворениот пазар. Цените на струјата ќе бидат усогласувани еднаш годишно од страна на Регулаторната комисија за енергетика.

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

eleven + 11 =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат