4 C
Скопје

Tag : рке

Вести Ви Препорачуваме Економија

Ќе се зголеми бројот на луѓе кои ќе добиваат пари од државата за струја

Весна Дамчевска
Регулаторната комисија за енергетика до Министерството за економија и до други надлежни институции доставила предлог за зголемување на опфатот на ранливите категории на граѓани кои...
Вести Економија

РКЕ: Горивата од полноќ поскапуваат за денар до 1,5 денари по литар

Слободен печат
Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката...
Вести Економија

Бислимоски: РКЕ не носи одлука за крајната тарифа за цената на водата

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) не носи одлука за крајна тарифа за цената на водата, туку определува минимална и максимална просечна тарифа...
Вести Економија Слајдер

Бислимоски: Ќе се зголемат ингеренциите на РКЕ во делот на водни услуги

МИА Агенција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) со Предлог-законот за Комунален отпад, што е во крајна фаза на усвојување, ќе биде одговорна и за...
Вести Економија

Од ноќеска на полноќ: Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за пола денар по литар

Слободен печат
Цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува...
Вести Економија Слајдер

РКЕ предлага државата да ги субвенционира долговите за струја на повеќе ранливи групи граѓани

Слободен печат
 Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги достави до Министерството за економија предлог за проширување на категориите на ранливи потрошувачи. Како што соопшти Комисијата, станува...
Вести Македонија

Корекција на цените на нафтените деривати: Бензините поскапи за денар, дизелот за 1,5 денари

Слободен печат
Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за...
Вести Економија

Реакција на искажаните напади на членот на РКЕ, Атанаско Тунески врз Макпетрол АД

Слободен печат
Макпетрол АД е изненаден од нападите изнесени од членот на РКЕ, Атанаско Тунески кој во изјава за емисијата „КОД“ на ТВ Телма, со недолични зборови...
Вести Економија

ДКСК ќе испитува судир на интереси кај членот на РКЕ, Атанаско Тунески

СП.
Антикорупциска истражува судир на интереси кај членот на Регулаторната комисија за енергетика Атанаско Тунески. Барањето стигнало од енергетска компанија од земјава. Во пријавата стои дека...
Вести Економија Слајдер

РКЕ: Пенали за компаниите, ако не ги греат граѓаните

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика подготвува предлог-измени во Законот за енергетика, со кои ќе побара поголеми ингеренции и прецизирање на надлежноста во за изрекување повисоки казни...