24.8 C
Скопје

Tag : поскапување

Вести Економија Свет Слајдер

Храната поскапува веќе десет месеци по ред

Слободен печат
Десетти месец по ред цените на храната на глобалните пазари продолжуваат да се зголемуваат и најголем раст има кај млечните производи, месото и растителните масла,...
Вести Слајдер

Закана од Оксфорд: АстраЗенека поради критиките од ЕУ може да ја зголеми цената на вакцините

Слободен печат
Ако може да се суди според зборовите на еден од водечките научници од тимот што ја произведе вакцината на АстраЗенека, поради критиките што доаѓаат од ЕУ, цената...
Вести Македонија

Скокнаа цените на лековите: Само витамините за Ковид-19 позитивни чинат 100 евра

Слободен печат
Во време на пандемија поскапуваат лековите и медицинските услуги во Македонија, јавува Сител. Заводот за статистика бележи раст на сите производи и услуги поврзани со...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Поскапеа дел од цигарите од 5 до 10 денари, ќе поскапат и во јули

Весна Дамчевска
Дел од цигарите во продавниците поскапеа од 5 до 10 денари. Така цигарите „жаде“ и „лаки страјк“ од 95 денари за кутија, сега се продаваат...
Вести Економија

Нови цени на горивата

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за  1,28% во...
Вести Македонија Слајдер

Барања од протест во Кичево против поскапување на струјата: Укинување на монополот на ЕВН, распуштање на РКЕ, намалување на цената

Слободен печат
Група кичевци попладнево протестираа против поскапувањето на електричната енергија. Тие повторно се движеа бавно во колона од неколку десетици возила на магисталата Скопје – Охрид...
Вести Македонија

Партиски реакции за поскапувањето на струја: Бизнис за СДСМ или финансирање на ВМРО- ДПМНЕ?

Слободен печат
Постизборното поскапување на струјата предизвика низа протести на граѓаните во повеќе градови од Македонија, а вчера протест организираше и опозициската ВМРО- ДПМНЕ. Тие најавија и...
Вести Економија Слајдер

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Слободен печат
Со цената што ја му ја дадовме на универзалниот снабдувач се доведовме на раб на опстојување и никако не можеме да ја намалиме зашто во...
Вести Економија

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните....
Вести Македонија

Протестен марш на гостиварци против поскапувањето на струјата

Слободен печат
Поголема група гостиварци вечерва одржа протестен марш незадоволни од одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемувањето на цената на електричната енергија за 7,4 проценти....