Нема да се воведе забрана за увоз на свинско месо од Шпанија, заклучено е дека нема африканска чума

Врз основа на анализите од шпанските надлежни институции, не е утврдено присуство на вирусот африканска свинска чума во ниту една фарма во Шпанија, потврди шпанскиот амбасадор Емилијо Лорензо Сера на денешниот работен состанок со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски во Скопје.

На состанокот, информират од МЗШВ, амбасадорот Лорензо Сера, даде цврсти гаранции дека во Шпанија не е утврдено присуство на вирусот во ниту една фарма, а овие информации се совпаѓаат и со известувањето од Светската организација за здравствена заштита на животните, во кое се посочува дека во Шпанија не е регистрирана појава на африканска свинска чума.

Затоа, порачуваат од МЗШВ, врз основа на сите овие информации, Агенцијата за храна и ветеринарство не воведе и нема да воведе забрана за увоз на свинско месо од Шпанија.

Прочитајте и...  Уапсени соработници на бугарскиот тајкун Васил Божков, следеле судии

„Во заедничка комуникација и соработка со владите на Шпанија, Бугарија и Европската комисија, ќе се продолжи со истрагата што се случувало со пратката од свинско месо, во која од страна на АХВ беше утврдено присусутво на вирусот африканска свинска чума“, посочуваат од МЗШВ.

Прочитај повеќе

Сарач: Како партија ќе ги отвориме сите врати за инвестиции од пријателска Турција

Слободен печат

Најголемиот негативец во политиката на САД: Се сврте против Трамп, а заради него светот неколкупати беше на работ на бездната (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ ќе воведе повеќе антимонополски закони за најголемите американски компании

Слободен печат

Милевски: ЛДП се залага за враќање на довербата во судството, каде ниту парите ниту политичките партии би биле пресудни

Слободен печат

Макрон денеска ќе ја претстави новата влада

Слободен печат

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 15/10/2019 - 07:59 at 07:59

Ова му доаѓа, како онаа Бугарската: „Тази дупка, не е дупка“.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат