Неколку причини кои сериозно ќе ве убедат често да употребувате цимет

Откријте зоштo би требало да го вметнете циметот во вашата исхрана…

Циметот е мало стебло со потекло од Јужна Африка, а може да се набави мелен и во облик на стапчиња.

Лек за бројни болести

Циметот содржи високо ниво на антиоксиданти, а неговото масло има силни антибактериски и антифугални својства. Тој е добар извор на магнезиум, влакна, железо, и калциум и како таков може да се користи како лек за многу болести како што се артритисот, зголемениот холестерол, зголемениот крвен притисок, дијабетес тип 2, дијареа. Тој помага за зголемување на енергијата и подобрување на когнитивните функции, при забоболка, лош здив и главоболка.

За забоболка помешајте цимет со мед и ставете ја добиената паста на болното место неколку пати во текот на денот.

Прочитајте и...  Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно - Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Го намалува холестеролот

За да го намалите холестеролот едноставно земајте по една лажичка цимет во прав дневно или ставајте ја во чај или кафе.

Лекува кашлица

Ставете стапче цимет во зовриена вода и оставете да се вари околу две минути. Извадете го стапчето, а водата користете ја за да направите чај кој ќе го пиете два пати дневно.

Внимателно со циметот

Истражувањата покажаа дека циметот содржи супстанца кумарин која во големи количини може да доведе до оштетување на бубрезите и црниот дроб.

Треба да бидете внимателни со циметот во комбинација со аспиринот бидејќи имаат исто дејство против згрутчување на крвта. Исто така треба да бидете внимателни со употребата на големи количини на цимет за време на бременоста.

Прочитајте и...  Војвотката од Кембриџ изневерена и повредена: Кејт Мидлтон доби силна „шлаканица“ од својот најдобар пријател!

Прочитај повеќе

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат