12.8 C
Скопје

Tag : Причини

Здравје Магазин Магазин слајдер

Деновиве на многумина им се врти во главата, а причината е сосема необична

Слободен Печат
„Докторе, не знам што се случува со мене. Ми се врти во главата, имам чудно чувство, како да лебдам и тонам“ – е честа изјава...
Вести Магазин слајдер Македонија

Целосно изгаснат пожарот над село Галичник, се утврдуваат причините

Слободен печат
Целосно е изгаснат пожарот што избувна вчера над село Галичник. Екипа на полицијата денеска врши увид и ги утврдува причините, информираше в.д. директорот на Центарот...
Вести Свет

Истражување: Дебелите лица треба да имаат предност за вакцинирање бидејќи ковид-19 е најсмртоносен во земјите каде доминира дебелото население

Слободен печат
Највисока стапка на смртност од ковид-19 е во земјите кои имаат голем дел од својата популација со лица со прекумерна телесна тежина, се вели во...
Вести Македонија Слајдер

ФЗО: Доцнење на исплата на надоместоци има при ненавремен поднесок и некоректни документи

Слободен печат
Исплатата на надоместоците за боледувања и за породилни отсуства се реализираат редовно, односно исплати се вршат три пати неделно, информираат од Фонд за здравствено осигурување...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Разговор со д-р Владимир Трајковски: Генетиката и животниот стил се поврзани со зголемен ризик од спонтан абортус

Ј.К.Д
Ризикот од спонтан абортус поради генетски абнормалности се зголемува од 10 до 15 отсто кај жените помлади од 35 години, а повеќе од 50 отсто...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Четири најчести причини за габични инфекции и воспаленија

Слободен печат
Габичното воспаление е едно од најчестите гинеколошки проблеми. Жените честопати се жалат на постојано враќање на воспалението, a не им е јасно зошто тоа се случува. Помалку е...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат
Изминатите три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на Ковид-19 од вкупниот број на направени тестови. Според министерот за здравство, Венко Филипче имавме тренд...
Магазин Магазин слајдер Храна

Кога ќе се појават на нозете, болеста е веќе во завршна фаза – Трите главни причини за проширени вени

Слободен печат
Луѓето кои ги кријат проширените вени со долги здолништа и панталони треба да бидат свесни за една работа – ова не е само естетски проблем,...
Вести Македонија Слајдер

Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

МИА Агенција
Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Евтина а суперздрава – Осум причини зошто морате редовно да ја јадете оваа риба

Слободен печат
Доколку се борите со депресија, редовно јадете сардини – Оваа храна помага во намалување на појавата на воспалителни процеси во телото и е богат извор...