Неколку месеци пред изборите, националниот ден на Тајван станува поларизирачка прослава

Тајван знаме / Фото EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Идентитетот на Тајван, вклучително и врската со Кина, која тврди дека островот е дел од нејзина територија и во последниве години се заканува дека ќе ја преземе контролата врз него со сила, е главно прашање за тајванските гласачи. Општите избори се закажани за јануари.

Тајван го слави 10 октомври како свој национален ден, одбележувајќи го востанието во 1911 година со кое завршила последната кинеска империјална династија и била воведена Република Кина.

Републичката влада побегнала во Тајван во 1949 година, откако ја изгубила граѓанската војна со комунистите на Мао Це Тунг, кои ја основале Народна Република Кина. Република Кина останало официјалното име на Тајван.

Поранешниот тајвански претседател Ма Јинг-џеу изјави дека ќе ги бојкотира официјалните прослави за националниот ден на островот оваа година, откако ја обвини владата дека тоа го претвори во отворен обид за туркање на независноста пред изборите, пренесува Ројтерс.

Ма Јинг-џеу / Фото EPA-EFE/DAVID CHANG

Во лута објава на Фејсбук, Ма, кој бил претседател од 2008-2016 година и е висок член на главната тајванска опозициска партија Куоминтанг (КМТ), рече дека владата го поставува патот кон независноста на Тајван критикувајќи ја прославата на Националниот ден на Тајван, што се слави од 2021 година.

„Не можам да седам со скрстени раце додека владата на Демократската прогресивна партија (ДПП) ја загрозува безбедноста на Тајван и и штети на Република Кина“, напиша тој. „Користете ги вашите гласови на претседателските избори следниот јануари за да ја отстраните оваа влада која го прекршува уставот на Република Кина и ја занемарува безбедноста на тајванскиот народ“.

Претседателскиот кандидат на КМТ, Хоу Ју-их, ја понуди својата поддршка за Ма, велејќи: „Верувам дека она што им треба на Тајван и на народот на Тајван е мир, а не војна“.

Куоминтанг, кој традиционално се залага за блиски врски со Кина, заостанува во анкетите за изборите, а фаворит за победа е Вилијам Лаи од ДПП. ДПП се залага за идентитет за Тајван кој е одделен од Кина. Тајванскиот премиер Чен Чиен-Џен, кој и самиот е член на ДПП, ги отфрли критиките на Ма.

„Да се ​​здружиме за да го одбраниме суверенитетот, слободата и демократијата на нашата Република Кина, Тајван“, им рече Чен на новинарите, користејќи ја формулацијата што владата ја фаворизира за формалното име на Тајван.

Претседателот на Тајван, Цаи Инг-вен, ќе одржи голем говор на националниот празник, а ќе има и воена парада пред претседателската канцеларија. И Цаи и Лаи постојано нудат разговори со Пекинг, но биле одбиени, бидејќи Кина верува дека и двајцата се сепаратисти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот