17 C
Скопје

Tag : Тајван

Вести Свет Слајдер

Кина испрати млазни авиони до Тајван, Тајпеј возвраќа: Ќе се бориме до крај

Слободен печат
Кина испрати дополнителни млазни авиони во воздушниот простор на Тајван во средата, на што реагираше министерот за надворешни работи на Тајван Џозеф Ву кој рече...
Вести Свет

Најмалку 36 загинати и над 70 повредени во железничка несреќа во Тајван

МИА Агенција
Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 72 се повредени откако воз излета од шините денеска во тунел во источен Тајван, соопштија властите. Возот кој...
Вести Свет

Прашање на време е кога Пекинг ќе го нападне Тајпеј

Срѓан Ивановиќ
За време на мандатот на претходниот американски претседател Доналд Трамп, односите помеѓу Соединетите Американски Држави и Народна Република Кина од потенцијално непријателски прераснаа во отворено...
Вести Свет

Кина го предупреди Тајван дека независноста значи војна

Слободен печат
Кина преку соопштение предупреди дека обидите на Тајван да добие независност од Пекинг „значат војна”. Предупредувањето доаѓа неколку дена откако Пекинг ги засили воените операции...
Вести Свет

Тајванец за три дена седум пати го прекршил карантинот, добил казна од 35.000 долари

Слободен печат
На жител на Тајван изречена му е парична казна во висина од 35.000 американски долари откако повеќе пати ја прекршил мерката за домашен карантин, воведена...
Вести Свет

САД со обвинение дека Швајцарија манипулира со курсот на франкот

И.И.
Швајцарија манипулира со курсот на франкот за да спречи негово зајакнување во време на превирања на финансиските пазари предизвикани од пандемијата на коронавирусите, објави Министерството...
Вести Свет

Земјотрес на Тајван со јачина од 6,1 степен по Рихтер, нема информации за повредени

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на Тајван, соопшти Германскиот истражувачки центар за геологија (ГФЗ). Епицентарот на земјоресот бил...
Вести Свет

Кина најави адекватен одговор на американската продажба на оружје на Тајван

Илинка Иљоска
Кина денеска најави дека ќе упати „адекватен и неопходен одговор” ако САД продолжат со најновата планирана продажба на оружје на Тајван. Портпарот на кинеското Министерство...
Вести Свет

САД му продаваат оружје на Тајван

И.И.
Американскиот Стејт департмент одобри продажба на четири многу софистицирани беспилотни летала на Тајван и ги испрати во Конгресот за потврда, соопшти Пентагон. Договорот вреден 600...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Заборавете ја Русија, еве зошто Кина е најголема воена закана во историјата на САД

С.Р.
Кога неделава американскиот Секретар на морнарицата Кенет Брајтвајт изјави дека Кина претставува поголема закана за САД од било која друга закана во историјата, тоа предизвика...