9 C
Скопје

НБА ги одреди најдобрите дефанзивни петорки

НБА лигата доцна синоќа ги соопшти првата и втората најдобра дефанзивна петорка за регуларниот дел од сезоната 2019/20.

Предводник на најдобрата дефанзивна петорка е најдобриот одбранбен играч во НБА, Јанис Адетокумпо од Милвоки бакс, а покрај него се наоѓаат уште и Ентони Дејвис (ЛА Лејкерс), Руди Гобер (Јута), Маркус Смарт (Бостон) и Бен Симонс (Филаделфија).

Втората најдобра дефанзивна петорка ја предводи ѕвездата на ЛА клиперс, Каваи Ленард, а покрај него уште се и Брук Лопез (Милвоки), Бам Адебајо (Мајами), Патрик Беверли (ЛА клиперс) и Ерик Бледсо (Милвоки).


Јанис Адетокумпо беше избран за најдобар одбранбен играч и го наследни Руди Гобер кој престижната награда ја освојуваше во 2018. и 2019 година

Прочитајте и...  АБА2 Лига: МЗТ Скопје во финишот остана без победата над Младост

Поврзани вести

Филиповски повеќе не е тренер Партизан

Слободен печат

АТП му честита на Новак со фотографија од него и сопругата во кревет

Слободен печат

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Остави Коментар