Намирница која лекува од несоница и депресија

Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) е извор на благотворното етерично масло, во чиј состав влегува камфор, цинеол, пинен. Освен тоа, содржи и горки материи, холин, танин, смола…

Нашата народна медицина најчесто го користи рузмаринот како средство за подобра циркулација на крвта, зголемување на нискиот крвен притисок. Тој, исто така, лекува слабокрвност кај деца, го поправа апетитот, благотворно делува на работата на желудникот, го закрепнува исцрпениот организам, го поправа расположението, ја намалува нервозата, напнатоста, отстранува анксиозност.

Поради позитивното влијание на циркулацијата, оваа билка исто така ги ублажува и менструалните болки и може да помогне при изостанок на менструација.

Доколку чајот од рузмарин се испие во вечерните часови ќе ја намали потребата за сон.

Прочитајте и...  Повозрасните жени секогаш „бркаат“ млади мажи: Дознајте зошто е тоа така!

Чајот од рузмарин (како и облогите од рузмарин), ја ублажуват главоболката, особено онаа која настанала поради претерано психичко оптеретување.

Во случај на долготраен замор и исцрпеност, помага еликсирот од три тревки – во поголема тегла ставете еден литар црно вино, па додадете 30 грама цветови од рузмарн, 30 грама цветови од мајчина душичка и 50 грама листови од жалфија.

Оваа мешавина треба да отстои во добро затворена тегла три дена, на темно место. Потоа процедете ја содржината од теглата и пијте по една мала чашка три пати дневно после јадење.

Добро делува против исцрпеност, ја враќа силата и го подобрува расположението.

Прочитај повеќе

Богдана ќе ја породи истиот доктор кој ја породил и Цеца!

Васко Спасоски

План за бегство: Бекамови бараат дозвола да направат подземен тунел!

Слободен Печат

Херман Хесе: Парите не се ништо, моќта не е ништо, убавината не е ништо, среќата секогаш е таму каде што некој знае да сака!

Слободен печат

Испливаа на површина сите скандали, караници и тајни помеѓу Кејт Мидлтон и Меган Маркл: Што се случува кога две сосема обични девојки ќе влезат во кралското семејство?

Слободен Печат

ТикТок во центарот на шпионскиот скандал (ВИДЕО)

Слободен печат

Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Необично вкусно: Бомбици од кашкавал и маслинки

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Легендата на Холивуд и вестерн филмовите не планира да се пензионира: Клинт Иствуд го прослави 90-от роденден!

Слободен Печат

Карантинска Барби – првата кукла со мустаќи и подочници

Слободен печат

Нови фотографии: Кралицата Елизабета Втора и на 94 години не се плаши да јава коњ!

Слободен печат

Не е монтажа! Бабата на Дакота Џонсон живее со 13 лавови и тигри, погледнете ги неверојатните фотографии

Слободен печат