Tag : несоница

Здравје Магазин Магазин слајдер

Феноменот на ноќната анксиозност е се почест: Неколку совети како полесно да заспиете навечер!

Слободен Печат
Анксиозноста и анксиозните чувства подразбираат одредени психички состојби, за чии влијанија понекогаш сме свесни, а понекогаш се работи за потсвесениот механизам кој ги предизвикува. Може...
Забава Магазин

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат
Ако често сте изморени или истоштени во текот на денот, не се чувствувате свежо кога ќе се разбудите, тоа значи дека имате нарушено спиење. Но,...
Здравје Магазин

Доколку се будите во текот на ноќта, можеби овие се некои од причините кои треба да ве загрижат!

Слободен Печат
Привремените проблеми со спиењето не се за загрижување, но доколку редовно се будите за време ноќта, тоа би можело да биде знак за сериозни здравствени...
Здравје Магазин

ХРОНИЧНА НЕСОНИЦА: Ако ја имате, тогаш здравјето ви е сериозно загрозено

Слободен печат
Клучниот фактор е генетиката, што значи поизложени се оние кои имаат наследен фактор за инсомнија....
Жена Магазин Семејство

Три техники кои ќе ви помогнат да заспиете за само 1 МИНУТА!

Слободен печат
Веројатно веќе знаете некои трикови како што се избегнување на кофеин пред спиење. Но ако сè уште имате проблеми да заспиете, пробајте ги овие трикови....
Здравје Магазин

Помешајте сол и шеќер и ставете ги под јазикот пред спиење: Лек за еден се почест проблем!

Слободен печат
Солта, како и шеќерот, не се препорачуваат во големи количини токму поради нивната потенцијална штетност по здравјето, но тоа не значи дека не постои и...
Здравје Магазин

Намирница која лекува од несоница и депресија

Слободен печат
Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) е извор на благотворното етерично масло, во чиј состав влегува камфор, цинеол, пинен. Освен тоа, содржи и горки материи, холин, танин, смола…...