1 C
Скопје

Tag : депресија

Останатo Спорт

Најтрофејниот олимпиец секојдневно се бори со депресијата

Слободен печат
Сопругата на најдобриот пливач на сите времиња, Мајкл Фелпс, Никол ја отвори душата за американскиот „Тудеј“ и призна дека стравува за сопругот кој се бори...
Вести Македонија

Во услови на пандемија е забележано зголемување на депресијата и анксиозноста кај новинарите кои работат од дома

Слободен печат
Онлајн работилница „Психолошка поддршка на новинарите во кризни ситуации” организирана од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Македонскиот институт за медиуми (МИМ)...
Вести Свет

Истражување: 80 отсто од Американците имаат депресија при корона-кризата

И.И.
Ново истражување спроведено во САД, кое испитува како пандемијата на Ковид-19 влијае на осаменоста на младите возрасни луѓе, открива „значајни симптоми на депресија” кај 80...
Вести Свет Слајдер

Залечен, недолечен: Адвокат во депресија уби судијка на Филипините, а потоа се самоуби

Слободен печат
Филипинска судијка денеска е убиена во нејзината канцеларија, што се наоѓа во Градската куќа на Манила, од судски службеник (адвокат) кој се рехабилирал од депресија,...
Останатo Спорт

Кирјос: Бев во тешка депресија, луѓето сакаа да ме искористат

Слободен печат
Кирјос кој моментно се наоѓа на 45. место на АТП ранг листата, за „Сандеј Телеграф“ открива дека во изминатите години се бореше со депресија и...
Живот Магазин Магазин слајдер

Како Старите Грци се справувале со депресијата и со анксиозноста

Слободен печат
Древниот грчки метод на лекување на депресија и анксиозност е заснован на питагорејскиот начин на живот. Овој жиовотен стил вклучува развој на здрави навики, правилна...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Поради пандемијата, Селена Гомез била во депресија: Тоа беше тешка борба!

Слободен Печат
Селена Гомез сподели искрено за тоа како почетокот на пандемијата на коронавирусот влијаел на нејзиното ментално здравје. Во интервју со д-р Вивек Мурти преку Инстаграм...
Жена Магазин Магазин слајдер

Дали опсесијата со совршенство ги наведува јапонските ѕвезди на самоубиство?

Слободен Печат
На прв поглед, актерката Јуко Такеучи имаше совршен живот. Досега три пати ја освојуваше наградата за најдобра актерка во Јапонија, а неодамна го роди и...
Забава Магазин Магазин слајдер

Еве какви последици носи изгладнувањето и брзото слабеење

Слободен печат
Ако се прашувате што се случува кога држите една од оние „чудесни диети“, тука може да ги прочитате одговорите кои ќе ве натераат два пати...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Анксиозност или депресија? Kако да ја препознаете разликата

Слободен печат
Анксиозноста е состојба што делува на организмот во целост: на мислите, чувствата и на телото. Анксиозноста може да биде реакција на нешто реално од околината...