24.8 C
Скопје

Tag : депресија

Магазин Магазин слајдер Сцена

Шакира прозборе за борбата со депресијата: Децата не можеа да ме гледаат затоа што не знаеја што ми се случува

Слободен Печат
Латино дивата, Шакира пред четири години имала сериозни проблеми со гласните жици. Ѕвездата прозборе низ што поминувала низ тој тежок период… Сериозното оштетување на гласните...
Живот Магазин Магазин слајдер

Постојат пет видови на депресија и секоја има различни симптоми

Слободен печат
Експертите велат дека постојат различни видови на депресија и дека на пациентите им се потребни прилагодени планови за третман. Секој од петте типа на депресија...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Ѕвездите предупредуваат: 4 хороскопски знаци кои најчесто ги погодува депресијата

Слободен печат
Депресијата е често и сериозно нарушување кое предизвикува долготрајно чувство на тага, безвредност, анксиозност и губење интерес за секојдневните активности. Депресијата е нарушување кое може...
Вести Здравје Магазин

Нов тест на крвта открива колку некој е депресивен и нервно растроен

Слободен печат
Научниците развија нов тест на крвта кој ги анализира биомаркерите поврзани со нарушувањето на расположениет, кој би можел да биде пресвртница во начинот на дијагностицирање...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кара Делавињ: Се сеќавам на тешката депресија и суицидните мисли уште од детството

Слободен печат
Кара Делавињ зборуваше за нејзиното растење и за тинејџерските денови. Манекенката гостуваше во подкаст – шоуто на Гвинет Палтроу. „Пораснав во старомодно семејство, не познавав...
Забава Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Некогаш најубавата жена на светот тешко се справува со стареењето, сите се загрижени за неа

Кристина Апостолова
„Толку многу се трудам да бидам благодарна и позитивна и да гледам напред, но некои денови едноставно се такви што болат“, напишала на Инстаграм покрај...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Психолошкиот притисок од пандемијата останува, стручна помош бараат сите генерации

МИА Агенција
По една година од пандемијата во земјава и по последното зголемување на бројот на заразени, кај граѓаните се зголеми потребата од стручна психолошка помош за...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали ви недостасува витамин Д? Откријте кои се симптомите

Слободен печат
Витаминот Д го произведуваат клетките на кожата кога се изложени на сончева светлина, што го прави уникатен меѓу другите витамини кои обично треба да се...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не ги игнорирајте! Пет ризични фактори и симптоми на депресија

Слободен печат
Депресијата, пред сè, се поврзува со континуирано чувство на тага и лошо расположение, тоа е симптом кој практично го дефинира ова нарушување. Покрај овој симптом,...
Магазин Магазин слајдер Семејство

До­кол­ку сте ан­кси­озни, ре­дов­но пиј­те ви­та­мин Б6 

Слободен печат
До­кол­ку во по­след­но вре­ме и не се чув­ству­ва­те баш нај­добро, ве ма­чи не­со­ница, се чув­ству­ва­те нап­на­то и има­те сè по­за­чес­те­ни па­нич­ни на­пади, се­то тоа мо­же­би...